scorecardresearch.com Can Öykü Antolojisi ve Tüm Antoloji Kitapları Radikal Kitap'ta!
Can Öykü Antolojisi

Can Öykü Antolojisi

Sayfa Sayısı : 531

Yayınevi : CAN YAYINLARI

Tür : Antoloji

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Can Yayınları, 25. yılı çerçevesinde bir öykü antolojisi yayınlıyor: Can Öykü Antolojisi Bu çalışmaya başlarken, bugüne kadar 90 yazarımızın öykü kitaplarını yayınladığımızı gördük. Gerçekten inanılmaz bir verimdi bu. Ve antolojimize 90 yazardan birer öykü aldık. Bu oylumlu, özel kitabı elinize aldığınızda göreceksiniz; Can Yayınları Türk öykü edebiyatını sırtlamış, neredeyse bir odak olmuş. Okurlarımıza gururla sunuyoruz.Birkaç sene evel kaybettik Erdal Öz’ü. ‘50 kuşağının önemli yazarlarındandı Erdal Öz. Daha da önemlisi Türkiye’nin önemli yayıncılarından birisiydi. Kendisi bilhassa öykü yazarlığına önem verirken, Türk edebiyatının öykücülerinin eserlerini de Can Yayınları altında yayınlıyordu. Bugün Türk öykücülüğü denince akla gelen pek çok ismin ya ilk kitabı, ya da önemli kitaplarından birisi Can yayınlarından yayınlanmıştı.

İki yıl önce 25. yılını kutlayan Can Yayınları, bugüne kadar kataloglarında bulunan öykücülerden, eski deyimle bir “güldeste” oluşturmuşlar. 90 yazardan 90 ayrı öykünün bir araya getirildiği antoloji hem Can yayınlarının öykücülüğümüze hangi isimleri kazandırdığının, hem de Türk öyküsünün dünden bugüne seyrinin bir göstergesi. Cahit Sıtkı’dan Oktay Akbal’a, Demir Özlü’den Cemil Kavukçu’ya, Mehmet Günsür’den, Ayfer Tunç’a, Sema Kaygusuz’dan Seray Şahiner’e pek çok ödüllü, beğenilen öykücülerden seçme öyküler bu kitapta yer alıyor. Özellikle genç kuşak öykücülerin öykülerini birbiri ardına okuduğumuz zaman, daha önce sözünü ettiğimiz seyri daha iyi gözler önüne seriyor. Can Yayınları’nın 25. yılında belki de yüz yıllık bir sürecin kitabı.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963