scorecardresearch.com Çağdaş Türk Edebiyatında 199 Şairden 199 Şiir ve Tüm Antoloji Kitapları Radikal Kitap'ta!
Çağdaş Türk Edebiyatında 199 Şairden 199 Şiir

Çağdaş Türk Edebiyatında 199 Şairden 199 Şiir

Yazar : Metin Celal (Metin Celâl)

Sayfa Sayısı : 336

Yayınevi : Oğlak Yayıncılık

Tür : Antoloji

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Bu antoloji "Çağdaş Türk Şiiri" ana başlığını taşıyor. "Yenilikçi Türk Şiiri"nin başlatıcıları, genel kabul gören bir saptamaya göre Recaizade Mahmut Ekrem, Abdülhak Hamit (Tarhan), Tevfik Fikret ve Cenap Şahabettin´dir; Tanzimat´tan sonra yenilikçi anlayış taşıyan başka şairler de vardır ama adı geçen dört şair yenilikçi anlayışın şiircesini (poetika) oluşturan şairlerdir. "Çağdaş Türk şiiri" dendiğinde dildeki değişim de söz konusu olduğundan antolojiyi Ahmet Haşim´den başlatmayı uygun gördük. Sınırları ve içeriğiyle her antoloji eleştiriye açıktır. Bir dizinin parçası olan bu antolojinin adı; "199 Şairden 199 Şiir" olarak saptanmıştı. Bu saptama nedeniyle bu antolojiyi hazırlarken bir eleme yapmak zorunda kaldık. Daha geniş kapsamlı bir antolojiye rahatça girebilecek adları dışta bırakmak zorunluluğu buradan kaynaklanmaktadır. Bu antoloji aynı zamanda "Çağdaş Türk Şiiri"nin belirgin şairlerini - şiirlerini içeren bir antoloji de değildir. Böyle bir seçki kesinlikle çok daha az adı içine alırdı. Burada amaç, okuyucunun dikkatini Çağdaş Türk Şiiri´ne çekmek, genel bir bilgi ve kanı sahibi olmasını sağlamak ve buradan aldığı ipuçlarıyla, tadlarla daha geniş şiir okumalarına yönelmesini sağlamaktır. Bu antoloji şiir eğitiminin başlangıcında bir ön bilgi kaynağı olarak düşünülebilir... (Sunuş´tan)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963