scorecardresearch.com Urartu Çiviyazılı Belgeler Kataloğu (Ciltli) ve Tüm Antik - İlkçağ Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Urartu Çiviyazılı Belgeler Kataloğu (Ciltli)

Urartu Çiviyazılı Belgeler Kataloğu (Ciltli)

Yazar : Margaret R. Payne

Sayfa Sayısı : 430

Yayınevi : ARKEOLOJİ VE SANAT YAYINLARI

Tür : Antik - İlkçağ Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kral Lutipri oğlu Sarduri'nin (M.Ö.840-830), Eski Van Kalesinin kuzeybatı ucundaki Madırburç'un devasa kalker bloklarının üzerinde doğu ve batıda üç kez tekrarlanmış Assur çivi yazılı kitabeleri tüm dünyaya yeni bir krallığın; Urartuların ve yeni başkentlerinin kuruluşunu ilân eden bilinen en eski belgelerdir.
Hurri'ceye akraba bir dilleri olan Urartular; hem çivi yazısı hem de resim yazısı (hiyeroglif) kullanmışlardır. Egemen oldukları geniş coğrafya içinde taş bloklar ya da kaya üzerinde Fırat kıyısında bugün su altında olan İzoli yazıtından İran Azerbeycan'ındaki Kırkızlara, Kars'taki Hanak'tan İran'da Urmiye Gölü'nün güney batısındaki dağlardaki Topsava steline kadar onlardan kalan 500'ün üzerindeki çivi yazılı yazıtlar, Urartuların yurdumuz uygarlıkları içinde farklı özelliklerinden birini oluşturmaktadır. Kurucu kral sarduri'den itibaren yaptıkları işleri, yaptırdıkları binaları, sahip olduklarıo eserleri yazıyla kalıcı kıldıkları bu eşsiz belgelerin sistematik bir kataloğu Margaret R. Payne'nin azimli ve özverili çalışmaları, Arkeoloji ve Sanatta uzun yıllar süren yayın hazırlığıyla Türkçe'ye kazandırılmıştır. Bu alandaki çalışmalara yararlı ve örnek olmasını dileriz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963