scorecardresearch.com Somnium Scipionis - Scipio'nun Düşü ve Tüm Antik - İlkçağ Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Somnium Scipionis - Scipio'nun Düşü

Somnium Scipionis - Scipio'nun Düşü

Yazar : Marcus Tullius Cicero

Sayfa Sayısı : 111

Yayınevi : ARKEOLOJİ VE SANAT YAYINLARI

Tür : Antik - İlkçağ Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Scipio Aemilianus''un, düşünde gördüğü dedesi Scipio Africanus''la birlikte tanrıların mekânı olan göğün en yüksek katına çıkışı, burada Africanus''un gösterdiği uyum ortamı anlatılır, ruhun ölümsüzlüğünü ve yurduna yararı dokunanlara ödül olarak verilen sonsuz mutluluk yanında, Aemilianus''un siyaset ve askeri alanda üstleneceği görevler de belirtilir. Macrobius (In Somnium, I,IV,2-3=De Re Publica, VI,8) bu düşle ilgili yorumunu dile getirirken, konuşmaların sonuna doğru Gaius Laelius''un, İÖ 133''te, isyancı Tiberius Gracchus''u öldüren Scipio Nasica''nın neden heykelinin dikilmediğini sorduğunu (İÖ 138 yılında consul''lük yapmış olan P. Cornelius Scipio Nasica Serapion, bir senator grubu başında T. Gracchus''u öldürtmüştü); Scipio''nun da yanıtında, yirmi yıl önce III. Poeni Savaşı (İÖ 149) sırasında, Massinissa''yla olan konuşmasının ardından gördüğü düşü anlattığını vurgular. (Arka Kapak)

15.0x21.0

Ciltsiz

1. Hamur

Çevirmen : Erendiz Özbayoğlu

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963