scorecardresearch.com Roma İmparatorluk Çağı Küçükasyası'nda Dionysos Kültü ve Tüm Antik - İlkçağ Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Roma İmparatorluk Çağı Küçükasyası'nda Dionysos Kültü

Roma İmparatorluk Çağı Küçükasyası'nda Dionysos Kültü

Yazar : Bülent Öztürk

Sayfa Sayısı : 229

Yayınevi : ARKEOLOJİ VE SANAT YAYINLARI

Tür : Antik - İlkçağ Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Hellen tanrılarının en eskilerinden olan Dionysos, kültü ve arkeolojik tasvirleri diğerlerine göre en yaygın ve sık olanıdır. Bu bakımdan, tarihte pagan kült uygulamalarının son bulmasından günümüze kadar, özellikle Rönesans'tan başlayarak sanatçıların, daha çok 19. yüzyıldan itibaren olmak üzere de bilimcilerin en çok ilgisini çeken Antik Çağ tanrısı olma özelliğine sahiptir. Bununla birlikte, Dionysos mitleriyle kültleri arasındaki ilişkilerin kapsamlı ve komplike olmasından dolayı, bu alanda çok sayıda henüz yeterli ölçüde aydınlatılamamış problemler bulunmaktadır. Tanrının Küçükasya'da da yaygın olarak görülen kültü, böyle sorunların aydınlatılmasına katkıda bulunacak nitelikte olup bu çalışmayla ilk kez kapsamlı olarak değerlendirilmektedir. Yazıtlar ışığında Roma İmparatorluk Çağı Küçükasyası'ndaki Dionysos kültünü ortaya koymayı amaçladığımız ve konuyla bağlantılı tüm yazıtların bir araya toplandığı bir katalog kimliğine sahip bu çalışmada, Dionysos kültünün Antik Dünya'daki genel durumuna, Küçükasya'daki coğrafi yayılımına, Tanrı adına yapılan şenliklerin genel karakterine, Dionysos kült ve sanatçı derneklerinin yapısına, bu derneklere bağlı kült üyelerinin kimler olduklarına, kültün diğer pagan dinler ve Hıristiyanlık ile olan ilişkilerine tanıklık edeceğiz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963