scorecardresearch.com Hellenistik Ve Roma Çağlarında Likya'da Kent Birlikleri ve Tüm Antik - İlkçağ Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Hellenistik Ve Roma Çağlarında Likya'da Kent Birlikleri

Hellenistik Ve Roma Çağlarında Likya'da Kent Birlikleri

Yazar : Senem Dinç

Sayfa Sayısı : 200

Yayınevi : ARKEOLOJİ VE SANAT YAYINLARI

Tür : Antik - İlkçağ Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Sympoliteia, önceden bağımsız ve belki bazı amaçlar için kurumları ayrılmış topluluklarda, karakterleri ayrı iki ya da daha fazla komşu kentin, politik birleşimini kapsar. Sympoliteia'da polis'lerin parçası olan vatandaşlar hem kendi kentlerinin vatandaşı hem de bir çeşit "birlik vatandaşı" idiler. Sympoliteia'nın en eski örnekleri M.Ö. V. yy.da Boiotia'daydı. Sympoliteia'lar sadece anakara Hellenleri'nde Klasik ve Hellenistik dönemlerde varolmamış bir de Hellenistik ve Roma İmparatorluk çağlarında Küçük Asya'da bazı kentler arasında görülmüşlerdir. Küçük Asya'daki sympoliteia'lar içinde Likya kentlerindeki sympoliteia'ların, Hellenistik Çağ'da başladığı ve Roma İmparatorluk Çağı'nın ilk üç yüzyılında devam ettiği görülmektedir. Bu çalışmanın konusunu, Hellenistik ve Roma İmparatorluk çağlarında Likya'da varolan sympoliteia'lar oluşturur. Çalışma üç bölümde sunulmaktadır. Birinci bölüm, Likya Birliği'nin üyesi kentleri kapsar. İkinci bölümde Likya'daki Hellence yazıtlar görülen sympoliteia'lar anlatılmıştır. Bu bölümün konusu, Akalissos - Idebessos - Korma, Aperlai - Simena - Apollonia - Isinda, Arneai - Koroa - Çağman (?) - Kiltepe (?), Korydalla - Madamyssos, Korydalla - Pygela, Myra - Trebendai, Myra - Tyberissos/Teimiussa, Phaselis - Mnara, Phaselis - Tenedos, Termessos - Typallia, Trebenna - Onobara kentleri arasında varolan sympoliteia'lardır. Üçüncü bölüm, Arykanda - Tragallassos ve Oktapolis'te bir sympoliteia olasılığı hakkındadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963