scorecardresearch.com Semboller ve Tüm Ansiklopediler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Semboller

Semboller

Yazar : Robin Norwood

Sayfa Sayısı : 400

Yayınevi : DHARMA YAYINLARI

Tür : Ansiklopediler

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Zamanı tutsak eden ve kendine ayak uydurması için onu zorlayan yeni bir dünyanın tamda merkezindeyiz, aslında artık hepimiz onun esiriyiz; teknoloji. Kâğıttan objeler yerini cam ekranlara giderek de saydam ve şeffaf alaşımlara bırakıyor. Hepimiz artık konuşarak değil de adeta yazarak ya da kendimizi git gide işaretlerle ifade ederek yaşıyoruz. Belki de yeniden ilk çağlara dönüyoruz. Her şeyin sembollerle ifade edildiği o yıllara.
Semboller kitabına kaynaklık eden bu düşünceden hareketle sınıflara ayırdığımız ve kategorize ettiğimiz alt başlıkların hepsinde geçmişten günümüze aşina olduğumuz ya da daha önce hiç adını bile duymadığımız işaretlere yer verildi.
Amaç geçmişten bugüne değişerek gelen veyahut aynı kalan insanın kendini farklı alanlarda ifade etmesine yarayan sembolleri bir araya getirerek bir başucu kitabı hazırlamak.
İşaret dilinin kullanıldığı, yazının resimlerden ve şekillerden ibaret olduğu ilk çağlardan bu güne kadar varlığını sürdürmüş her türlü sembol yazılı ve görsel kaynaklar taranarak ortaya çıkarıldı. Bunların içinde özellikle tarihsel süreç içinde adeta sembolleşen Kahramanlar ve onlarla paralel olarak ortaya çıkan İsimterimler’de bir araya getirildi. Ayrıca modern dünyanın vazgeçilmez bir unsuru haline gelen insan hayatını kolaylaştırmak için kullanılan kaynağı yazının icadına kadar uzanan Piktogram ve İdeogramlar da Semboller listesinde yerini aldı.

Semboller kitabı günlük hayatta hemen her an karşımıza çıkabilecek kökleri çok eski çağlara dayanan her türlü resimsel aracın yeniden tanımlanmasında ve anlaşılmasında önemli bir kaynak eser olacaktır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963