scorecardresearch.com Osmanlı İmparatorluğu Tarihi 5 (Ciltli) 1300 - 1912 ve Tüm Ansiklopediler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Osmanlı İmparatorluğu Tarihi 5 (Ciltli) 1300 - 1912

Osmanlı İmparatorluğu Tarihi 5 (Ciltli) 1300 - 1912

Yazar : NICOLAE JORGA

Sayfa Sayısı : 2356

Yayınevi : YEDİTEPE YAYINEVİ

Tür : Ansiklopediler

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Nicolea Jorga Romanya''nın gelmiş geçmiş en büyük tarihçisi sayıldığı gibi, eserleri çeşitli dillerde, Almanya, Fransa İtalya ve ABD''de defalarca basılmış, dünyaca tanınmış bir tarihçidir. Almanca beş ciltlik Osmanlı İmparatorluğu Tarihi (1300-1912), daha önce yazılmış belli başlı genel Osmanlı tarihleri (J. von Hammer ve J.W. Zinkeisen) yanında yeni ve kapsamlı bir yaklaşımı temsil eder. Herşeyden önce Jorga''nın Osmanlı Tarihi, önyargılardan oldukça kurtulmuş, belgelerin tanıklığına öncelik veren ciddi bir tarihçinin eseridir. Jorga''ya göre Osmanlı tarihi, "dünya tarihinin parlak bir bölümü"nü temsil eder. Jorga''nın şimdiye dek kullanılmamış kaynaklara dayanan Osmanlı tarihinin orijinalliği, Türkiye''de erkenden takdir edilmiş, ancak Türkçe''ye çevrilmesi gecikmiştir. Soruları ortaya koyan, yaratıcı bir tarihçi olarak Jorga''nın özelliğini en iyi Gh. Bratianu şu sözlerle ifade etmiştir: "Jorga''nın yazdığı her satır bir fikir tohumu taşır; araştırılacak problemler ortaya atar ve okuyanda ilgi uyandırır; bunlar olmadan hiçbir tarih eseri canlı bir bilim dalı olamaz, ölü bir söz olarak kalır".

- Prof. Dr. Halil İNALCIK
(Tanıtım Yazısı''ndan)

İçindekiler:

 • Osmanlı İmparatorluğu Tarihi 1. Cilt (1300 - 1451)
  - Birinci Kitap / Türk Boylarının Eski Tarihi ve Devlet Oluşumları
  - İkinci Kitap / Osmanlı Devleti''nin Kuruluşu

 • Osmanlı İmparatorluğu Tarihi 2. Cilt ( 1451 - 1538)
  - Birinci Kitap / Osmanlı İmparatorluğu''nun Sultan II. Mehmed Tarafından Kuruluşu
  - İkinci Kitap / Osmanlı İmparatorluğunun II. Bayezid''den II. Süleyman''a Kadar Kesin Sınırlarının Belirlenmesi

 • Osmanlı İmparatorluğu Tarihi 3. Cilt (1538 - 1640)
  - Birinci Kitap / Kanuni Sultan Süleyman''ın Yürüttüğü Siyaset
  - İkinci Kitap / Osmanlı Hanedanın ve Yönetimdeki Devşirme Sınıfının Gerilemesi
  - Üçüncü Kitap / Osmanlı Hanedanı''nın Saygınlığı Yitirmesi ve IV. Murad''ın Düzeltme Girişimleri

 • Osmanlı İmparatorluğu Tarihi 4. Cilt (1640- 1774)
  - Birinci Kitap / Yeni Savaşlar Çağı, Köprülüler Dönemi
  - İkinci Kitap / Türklerin Oluşan Eğitimli Efendiler Sınıfının Yükselmesi ile Osmanlı İmparatorluğun Canlanması ve Zafer Dolu Yeni Savaşlar

 • Osmanlı İmparatorluğu Tarihi 5. Cilt (1774- 1912)
  - Birinci Kitap / Osmanlı Devlet''nin Paylaşılması İçin Yapılan Savaşlar
  - İkinci Kitap / Devletin Yenilenme ve Birlik ve Bütünlüğü İçin Verilen Mücadeleler
  - Üçüncü Kitap / Hristiyan Milletlerin Osmanlı Devletinden Ayrılması
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963