scorecardresearch.com Yok Olan Bir Mirasın Tanığı ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yok Olan Bir Mirasın Tanığı

Yok Olan Bir Mirasın Tanığı

Yazar : PERİHAN BALCI

Sayfa Sayısı : 190

Yayınevi : GÜRER YAYINEVİ

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


1976 yılında birkaç arkadaşı ve dostuyla çıktığı yolda bugün gerek istanbul''da ;rekse Anadolu''da kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel Türk evlerinin korump-ışatılması için birçok sivil toplum örgütüne öncü oldu Perihan Balcı. Amasya''da îşilırmak kıyıları, Kütahya''da Germiyanoğulları Sokağı, Muğla''da Saburhane ey dam, Trabzon''da eski doku ve ilçelerinin dağınık yerleşmedeki evleri, iyarbakır''da sokak duvarlarının ardma gizlenmiş konaklar, Şanlıurfa''da kızgın ineşin altmda saçak gölgelerine sığınılan taş evlerin oluşturduğu mahalleler, [italya Kaleiçi, Finike ve Elmalı''nın konutları, Malatya Karakaş Konağı. Konya''da îlçuklular, Divriği''de Mengücekoğulları, Karaman''da Karamanoğulları, astamonu''da Çandaroğulları, Bursa, Edirne ve İstanbul''da Osmanlı eserlerinden inümüze ulaşan yapılar; Odunpazarı, Zile, Birgi, Kula, Taraklı. Göynük, sypazarı, Mustafakemalpaşa yerleşme dokuları gelecek nesillere ulaşırken, rihin solan yapraklarında Perihan Balcı ismi bir tiyatro repliği gibi daima ulacaktır."

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963