scorecardresearch.com Veli Lök’e Anılı Armağan ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Veli Lök’e Anılı Armağan

Veli Lök’e Anılı Armağan

Yazar : Prof. Dr. Nurettin Demir

Sayfa Sayısı : 496

Yayınevi : SAY YAYINLARI

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türk köylüsünün, ne yazık ki unutmaya yüz tutmuş, güzel geleneklerinden biridir “imece”. Anlamı gibi, müziği de hoştur bu sözcüğün. İ-me-ce.
Kelimenin sözlük anlamları;
1- Köyün zorunlu ve isteği bağlı işlerinin köylülerce eşit koşullarda emek birliğiyle gerçekleştirmesi.
2- Birçok kimsenin toplanıp el birliğiyle bir kişinin ya da bir topluluğun işini görmesi ve böylece işlerin sıra ile bitirilmesi.
Bizimki de o hesap:
Bir anıt adam yaşıyor aramızda. Birçoğumuz onun öğrencisi, meslektaşı, dostu, karşıtı ya da hastası. Hepimizin ortak durumu, ondan çok şey öğrenmemiz. Başka bir yazışla onun hepimize, herkese, insanlığa çok şey vermesi.
Şu da çok önemli:
Bu ülkede Veli Lök’ler çok kolay yetişmiyor.
Geriye dönüp baktığımızda, bir bölümüne bizim de tanık olduğumuz o onurlu yaşamının, irili ufaklı pek çok derelerin, çayların yanında coşkulu nehirlerin de yarattığı bir engin deniz olduğunu görürüz. Aile, arkadaş, doğa, çevre, müzik ve yaşam sevgisiyle şırıl şırıl akan çağlayanların yanında, gürül gürül akan nehirlerden oluşmuştur bu deniz.
Bu denizin nehirlerinin,
İlki; meslek sevgisi, araştırmacı kimliği ve 40 yılı aşan öğretim üyeliği yanında, Ortopedi, Travmatoloji ve Spor Hekimliği bilimlerinin gelişmesine, yücelmesine sağladığı bilimsel ve sosyal katkıları,
İkincisi; onurlu ve ilkeli tavrı ile uğradığı haksızlıklar, baskılar karşısında bir kez bile başını eğmeden, en yüce değer olan hak ve adalet arayışını sonuna dek sürdürmesi,
Üçüncüsü; Türkiye’nin demokratikleşme, çağdaşlaşma yolundaki çabaları,
Dördüncüsü; Türkiye’de ve dünyada acı çeken insanların ve insanlığın acısını dindirecek, insan haklarının yerleşmesi için cesaretle verdiği mücadeleler, Beşincisi; hastaları ve diğer tüm ilişkilerinde nezaketi, saygıyı ve zarafeti, sevgi buketi içinde sunabilmesidir. Bu buketi bir arada tutan sabır ve vakurlu cesareti de kurdelenin sağlam ilmiğindendir.
İşte bu dere ve nehirlerin oluşturduğu engin denizde, din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın, yandaş ya da karşıt demeden herkese bir yolcuya doğru yolu göstermeye devam eden deniz fenerine, çoban yıldızına, bir grup Velik Lök sevdalısı olarak, bir şeyler yapmak istedik.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963