scorecardresearch.com Ücretli Aşklar Ülkesi ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ücretli Aşklar Ülkesi

Ücretli Aşklar Ülkesi

Yazar : Akın Aksu

Sayfa Sayısı : 261

Yayınevi : CİNİUS YAYINLARI

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


...İhtiyar amcanın biri “Bu kitaplar ne, oğlum? Enver Ustalı mısın?” demişti. Ne Enver Ustası? O da kimdi! Üniversite, Enver Usta’ydı onların dilinde. Belki yaşlandığımda bir gün otobüste bana yer veren gence, “Üniversiteli misin?” dediğimde şaşıracak, “Üniversite de ne? Ne diyor bu bunak ihtiyar?” diyecektir.
Özellikle üniversitelerde açılan tanıtım, faaliyetleri ve organizasyon standlarında çok şebekçe, yılışık sloganlar, yazılar kullanılıyor. Ve bu yazılarla Türkçe katlediliyor. Farkındalık yaratmak amacıyla yazılan bu yazılar, anagramlar gençlerin hoşuna gidiyor ama bir yandan da kaçınılmaz olarak gündelik dilimize, konuşmamıza giriyor. Sosyal yaşantımızda konuşmamıza kadar giren yozlaşmadan bahsetmek için çok geç artık. Biz Avrupa’nın ardından gideriz; siyasetimiz, gündemimiz, yaşantımız Avrupa’ya endeksli. Şimdi Türk ülkelerinde ne olup bitiyor, hiç bilmiyoruz. Sadece darbe olduğu zaman gözümüzü dikiyoruz o taraflara. Bu da çok doğal çünkü Türkiye artık bir Avrupa ülkesi ve toplumu. Her şeyimizle Avrupalıyız. En muhafazakar, en milliyetçi hükümetler AB karşıtı politika izlemediler, izlemiyorlar. En Avrupa-Amerika karşıtı olanlarımızın ya giyimi ya sigarası yabancı markadır, ya da McDonald’s’sız(!) yapamaz. EMEP’li bir komünistin Marlboro içtiğini görürseniz ne düşünürsünüz? Bir de bu sigaraları evde Samsun paketinin içine yerleştirip kantine getirdiğini…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963