scorecardresearch.com Trokçkiyle Sürgünde ( With Trotsky In Exile From Prinkopo To Coyocan ) ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Trokçkiyle Sürgünde ( With Trotsky In Exile From Prinkopo To Coyocan )

Trokçkiyle Sürgünde ( With Trotsky In Exile From Prinkopo To Coyocan )

Yazar : Jean Van Heijenoort

Sayfa Sayısı : 131

Yayınevi : ÖZNE YAYINLARI

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • 1917 Ekim Devriminin örgütleyicisi Leon Troçki, Stalinin iktidarı ele geçirmesinin ardından 1929da Rusyada sürgün edildi. Sürgün hayatının ilk durağı İstanbul Büyükadaydı. İstanblda, yalnızlık çemberi içinde geçen günlerde Troçli, uluslararası sosyalist hareketin yeniden inşası için muazzam bir teorik üretimi gerçekleştirdi. Büyükadanın ardından Fransa ve Norveçe geçen Troçki, her iki devletin ağır baskısı yüzünden bu ülkelerde yaşamadı. Bu süreçte sosyalist devrim için dünyaya partisinin temellerini yoldaşlarıyla beraber attı. 26 Ağustos 1940ta İspanya Devriminin desrsleri üzerinde çalışırkenStalinin bir ajanı tarafından katledildi. Sürgün yılllarının son durağı Meksika oldu. Troçkinin yoldaşı, koruması ve çevirmeni Jan Van Heijenoort, bu kitapta sürgün yıllarının dünyasında insanlığın özgür geleceğine olan sarsılmaz bir inançla yürütülen kararlı bir mücadele, mütevazi bir kişilik, kişisel yalnızlıklar ve acılar, kısaca devrime adanmış bir yaşamın ayrıntıları tarihe ışık tutmaktadır.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963