scorecardresearch.com TENİNİN ALTINDA ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
TENİNİN ALTINDA

TENİNİN ALTINDA

Yazar : Doris LESSING

Sayfa Sayısı : 489

Yayınevi : DÜNYA KİTAPLARI

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Öz yasam öyküsünün ilk cildinde, "teninin altında "kileri tüm çıplaklığıyla ortaya döküyor Doris Lessing. Güney Afrika’daki koloni dönemi, keskin ırk ayrımı, Birinci Dünya Savaşı''nın gölge uzantılarından henüz kurtulamamışken kendini içinde bulduğu ikinci Dünya Savaşı, uğruna evliliğinden ve çocuIslarından vazgeçtiği komünizm... Yaşamın ucunda duran bir kadının, toplumsal doğruları kabul etmeden de, yalnız bir ağaç gibi tutunmayı basarabildiginin canlı bir örneği Lessing. "Beyaz Egemenliği”ne rağmen "siyah''ları savunmak, evli kadına biçilen "iyi eş, iyi anne'''' rolünü reddetmek, on üç yaşında okulu bırakıp çok başarılı bir yazar olabilmek... Tenimin Altmda''da çok sayıda role-çocuk, eş, anne, yazar, "beyaz", komünist-bürünüp farklı deneyimler yaşasa da, temelde aynı sözü söylüyor Doris Lessing: "Ben asla onlar gibi olmayacağım!"
Tenimin Altında sadece bir yazarın gelişimini göstermekle kalmıyor, okura o yazarın önemini ustaca anlatabilmesiyie de tekrar tekrar okunmayı hak ediyor. Bw berrak, iyi aktarılmış özyasamöyküstinde Doris Lessing kişisel ile geneli çakıştırıyor. Kendi hayalım dürüstçe ortaya koyarken, biyograji-kurgu birlikteliğinin, bireysel yasamla toplumsal tarihi kaynaştırabileceğini ve anılarla bir çağın ay dmlatılab ileceğin i gösteriyor.
Hilary Mante!
Hiçbir yorum, sadece Lesslng''in çocukluğunu değil aslında tüm çocuklukları, sadece beyaz-siyah ayrımcılığını değil her türlü içsel sürgün, başkaldırı, tahrip ve inşayı anlatan hu kadar olağanüstü bir kitabı hak ettiği kadar iyi yansıtamaz. Lessing, gelecekte yazılması muhtemel yasamöykûlerini engellemek için bir özyasamöykûsû yazmış ve iyi ki de yazmış.
Lyndall Gordon

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963