scorecardresearch.com Söylenmese De Olurdu ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Söylenmese De Olurdu

Söylenmese De Olurdu

Yazar : Ergun Aydınoğlu

Sayfa Sayısı : 288

Yayınevi : BELGE YAYINLARI

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


''Eğer yaşamımız göçebe ise, hafızamız yerleşiktir.''
Marcel Proust
''Hafıza ve yaşlanma kurnaz ve düzencilere değil, şiddeti yaşayanlara verilmiş bir Tanrı krallığıdır.''
Charles Peguy
Raymond Queneau hafızayı, ''geleceği bombalamak isteyen bir zaman siperi'' olarak tanımlıyordu. Peki var mı benim hafızamda da böylesi bir patlayıcı güç? Bazan ''var'' gibime geliyor. Hem de ne çok! Boşuna mı, arada düşünürken bile nasıl yüreğim çarpıyor! ''Aman, şimdi patlayacak'' diye! Aklımı çekiyor bu heyecan. Unutmak istiyorum hemen aklıma gelenleri...
Son 13 yıldır en çok ''etrafıma'' baktım. Sonra kendime (ya da tersi) Sonra geçmişime. Ve nihayet Türkiye''ye. Ama notların kitapta yer alışları bu önem sırasına göre değil. Önce ''geçmiş''e bakış''ı, ardından ''etrafa bakış''ı koydum. Böyle bir başlangıcın, Türkiye''deki okuyucuya daha anlamlı geleceğini düşündüm. Sonra, ''Türkiye''ye bakış'' geldi. ''Özel''e ilişkin kısım ise en sonunda yer alıyor. Önemsizliğinden değil. Sadece, o konuda konuşma güçlüğümden.
Ergun Aydınoğlu

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963