scorecardresearch.com Son Siyah Saçım ve İhtiyar Delikanlılara Bazı Öğütler ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Son Siyah Saçım ve İhtiyar Delikanlılara Bazı Öğütler

Son Siyah Saçım ve İhtiyar Delikanlılara Bazı Öğütler

Yazar : Jean-Louis Fournier

Sayfa Sayısı : 224

Yayınevi : YAPI KREDİ KÜLTÜR SANAT YAYINLARI

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Altmış yaşında olmak nasıl bir duygudur?
Okurlarımızın daha önce Kimseyi Öldürmedi Benim Babam ve Nereye Gidiyoruz Baba? adlı kitaplarıyla tanıdığı Jean-Louis Fournier, altmış yaşına bastığında kaleme aldığı, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Son Siyah Saçım’da bu yaşın iyi ve kötü yanlarını kendine özgü (kara) mizahıyla anlatıyor.
Üstelik, akranı ihtiyar delikanlılara cesur öğütler vermekten de geri durmuyor:Otuzlu yaşların başında bir insan olarak, çok değil bir iki sene önce kolaylıkla yaptığım kimi bedensel hareketleri bugün yapamıyor olmamı yakın çevrem, “eh artık yaşlanıyorsun,” diyerek özetliyor. Otuzlu yaşlarımda olmanın olgunluğuyla gülüp geçiyorum bu sözlerine(!) Fakat Fournier’nin kitabını okuduğunda durum gün geçtikçe daha vahim hal alıyormuş diyor insan ister istemez… Fournier, 60 yaş ve sonrasını anlattığı Son Siyah Saçım kitabında hem yaşlılığa verip veriştiriyor, hem de bunu hâlâ kabullenemeyip şekilden şekle girenlere etmediğini bırakmıyor. Haddinizi bilin diyor. Sonra ekliyor, krizden kârla çıkmanın yollarını gösteriyor. “Dik durun, saygısız olun, skandallara imza atmaktan çekinmeyin, meraklı görünün…” Ara ara ihtiyarlık ile ilgili aforizmalar dillendiriyor. Hepsi birbirinden matrak. Daha neler yok ki! Fournier adeta madde madde ihtiyarlıkta yapılması gerekenleri anlatıyor. Yani “İhtiyar delikanlıların kutsal kitabı”ndan söz ediyorum. Bir sır vereyim, Fournier gibi kendinizle dalga geçebildiğiniz zaman, dediklerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Öyle sadece “kadayıfa döndü” şakasıyla yetinenlerdenseniz, işiniz zor! Daha zalim yani daha cesur olacaksınız. Futboldaki gibi, basın topa kaldırın kafanızı. O zaman en hızlı gençlere bile taş çıkarırsınız emin olun!

Çağlayan Çevik

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Faşizm Sonrası Avrupa'

  Yazar : İlya Ehrenburg

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Faşizm Sonrası Avrupa - İlya Ehrenburg Ehrenburg bu kitapta yer alan yazılarında, canlı üslubu ile savaş sonrası Avrupa’yı,...
  Devamı...
 • 'Şu Romantik Müzikçiler'

  Yazar : Kamil Şekerkaran

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Şu Romantik Müzikçiler - 1930 yılında İzmir''de doğan Kâmil Şekerkaran yıllarca İstanbul Şehir Orkestrası''nda...
  Devamı...
 • 'Seksen Yıl Nasıl Geçti?'

  Yazar : Mehmet Yahya Kutluoğlu

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Seksen Yıl Nasıl Geçti? - Mehmet Yahya Kutluoğlu "Kur''ân-ı Kerîm''de, iman edip sâlih amel işleyen ve kullukta...
  Devamı...
 • 'Aklımda Kalanlar'

  Yazar : Baran Tuncer

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Aklımda Kalanlar - Baran Tuncer Baran Tuncer bu kitaba yaşamından bazı bölümleri yansıtıyor. Değişik kurum ve...
  Devamı...
 • 'Türkistan İstiklal Yolunda - Hicret Yılları'

  Yazar : Zuhriddin Mirza Abid Türkistani

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Türkistan İstiklal Yolunda - Hicret Yılları - Zuhriddin Mirza Abid Türkistani   Elinizdeki kitap (Milli Türkistan...
  Devamı...
 • 'Bir Zamanlar Obezdim'

  Yazar : Hüseyin Topal

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Bir Zamanlar Obezdim - Hüseyin Topal Kiloluyum ve kilo veremiyorum diye bir söz söylemek sadece bahanedir.  Ve...
  Devamı...
 • 'Hatıralar'

  Yazar : ALİ FUAD BAŞGİL

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Hatıralar - Ali Fuad Başgil Kıymetli bir hukuk alimi olduğu kadar Türk milletiyle bütünleşmeyi de başararak onun...
  Devamı...
 • 'Seyahatname (Kenar Boyalı)'

  Yazar : Evliyâ Çelebi

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Seyahatname (Kenar Boyalı) - Evliya Çelebi Evliya Çelebi, 80 yıllık ömrünün 50 yılını seyahatlerde harcamış...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963