scorecardresearch.com ŞERİATIN KESTİĞİ YÜREK ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
ŞERİATIN KESTİĞİ YÜREK

ŞERİATIN KESTİĞİ YÜREK

Yazar : MURAT IDE

Sayfa Sayısı : 272

Yayınevi : BİRHARF YAYINLARI

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Ayşe şeriata yürekten inanıyordu. Şeriat Allah''ın emri demekti. Ve bu gerçek her Müslüman için geçerliydi. Ailesinden, çevresinden farklı yaşamı, tüm uyarılara rağmen kara çarşafın altında sürüyordu. Evlerine giren bir hırsızın, yılların birikimini alıp gitmesiyle, hayatının en karmaşık virajına girdi. Bu ağır darbeyi Suudi Arabistan''da yaşayan kızı ve damadının yanına gidip, orada çalışıp para biriktirerek telafi etmeye karar verdi. Üstelik hem para kazanacak hem de Hazreti Muhammed''in yaşadığı toprakların mukaddes havasını soluyacaktı. Hatta fırsattan istifade hacca, umreye gider, sevaba girerdi. Bu düşüncelerle yola çıktı. Riyad''a dualarla indi. Ve o andan itibaren attığı her adımda şeriatla tanıştı. O günlere kadar insanlardan dinlediği, kitaplardan okuduğu mutlak sistemi, bir kadın olarak en çıplak yüzüyle yaşadı. Hiçbirşey beklediği gibi değildi. Namaz vakti camiye gitmediği için dövülen erkekler, saçının iki teli göründüğü için sokak ortasında din polisi mutavva tarafından taciz edilen kadınlar, kafasını allak bullak etti. Sevdikleri recm edildi, yani taşlanarak öldürüldü. İnsanlığa müjde olduğuna inandığı dininin arkasına saklanmış vahşete yakından tanık oldu. En kötüsü de bu kuralları koyanların bir kısmının kesif bir ahlaksızlık içerisinde, içki, seks ve uyuşturucu âlemlerine batmış olarak yaşamasıydı. Onu ve kızını demir parmaklıkların ardına sürükleyen olayları değil yalnızca, bütün bir yaşamını sorgulamaya başladı. Peki, bütün bunlara tanık olmak ve hayalinde canlandırdığı, herkesi uymaya, uygulamaya davet ettiği şeriatı bilfiil yaşamak Ayşe''nin hayatını, düşüncelerini nasıl etkileyecekti?
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963