scorecardresearch.com Sakallı Vali - Nurettin Paşa’nın İzmir Günleri ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sakallı Vali - Nurettin Paşa’nın İzmir Günleri

Sakallı Vali - Nurettin Paşa’nın İzmir Günleri

Yazar : Yavuz Özmakas

Sayfa Sayısı : 132

Yayınevi : ŞENOCAK YAYINLARI

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“İzmir’in maruz kalacağı akıbet İzmir’e ilk İngiliz harp gemisinin gelişinden itibaren anlaşılmaya başlamıştı. Herkes İzmir’e doğru bir kara bulutun gelmekte olduğunu ve pek yakında felaketengiz bir fırtınanın başlayacağını anlıyordu. Bu meyanda Rahmi Bey’in yerine geçen Vali Nurettin Paşa da düşünmeye başlamıştı.” Memleket Gazetesi, 28 Ekim 1927
Yavuz Özmakas’ın hazırladığı bu kitap, “İzmir Günleri” serisinin üçüncü kitabıdır. Kitapta, başkalarına danışmaktan hoşlanmayan, daima hayal ettikleri ile gerçeğin örtüşmesini isteyen hayalperest bir komutanın, mağrur bir valinin; Sakallı Vali Nurettin Paşa’nın hayatına kısaca değinilmekte, kişiliği hakkında da bazı ipuçları verilmekte, bilhassa İzmir’de yaşadığı olaylar anlatılmaktadır. Metropolit Hrisostomos’un linç edilmesi, 13 Eylül 1922’de başlayan Büyük İzmir Yangını da bu kitabın değindiği olaylar arasındadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963