scorecardresearch.com Okyanusta Bir Kayık ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Okyanusta Bir Kayık

Okyanusta Bir Kayık

Yazar : Necip Mirkelamoğlu

Sayfa Sayısı : 344

Yayınevi : AŞİNA KİTAPLAR

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


..........inönü bu seyahate çıkmadan evvel hükümetinde Başbakan Yardımcısı olan Kemal Satıra şunları söylemiştir "Bak Satır, ben Amerika''ya gidiyorum, yol uzun ve yorucu, ben ise yaşlı ve yorgunum; ne olur ne olmaz, bana bir hal olur da vazife yapamayacak duruma düşersem, sen derhal Demirel'e gideceksin ve Onunla birlikte müştereken memleket siyasetine hakim olacaksınız. Siyaset tabii mecrasına girinceye kadar beraberliği sürdüreceksiniz! B bir vasiyet hem de bir sır olarak veriyorum".
......inönü, Hasan Saka''nın sözlerini duyamamıştı; ancak dudak hareketlerinden bir şeyler söylendiğini fark etmiş bulunmaktaydı. Ne söylendiğini anlamak istedi; Ancak ne Saka ne de ben ne söylendiğini tekrarlayamadık. Sonra Sakaya izin verdi benim kalmamı istedi, benden Saka''nın ne söylediğini öğrenmek İçin ısrar etti. Sonunda ben de teeddüp ederek (utanarak) söylemek mecburiyetinde kaldım. Birden cîddileşerek şöyle dedi. "Saka Batıyı görmüş, medeni, kültürlü bir arkadaşımızdır; O''nun bile yürüttüğümüz politika ve gütmekte olduğumuz dava üzerindeki düşüncelerini gördün; İşte biz büyük davamızı bunlarla ve bunlara rağmen götürüyoruz. Demokrasi kendi nesillerini yetiştirinceye kadar da bu böyle devam edecek, ancak dayanacağız!"
Yazar, şair, besteci ve bir dönem İzmir Milletvekilliği yapmış (1961-1965) Necip Mirkelâmoglu''nun yakın dönem tarihimize ışık tutan anılarını ilgi İle okuyacaksınız.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963