scorecardresearch.com Öğretmenin Günlüğü ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Öğretmenin Günlüğü

Öğretmenin Günlüğü

Yazar : ALİŞAN KAPAKLIKAYA

Sayfa Sayısı : 195

Yayınevi : HAYAT YAYINLARI

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Öğretmen; bahçesindeki her çiçeğin kendi renginde açması için onlara emek veren bir bahçıvan gibi olmalıdır.”
 • Okul bahçeye, öğrenciler çiçeklere, öğretmen de bahçıvana benzer. Öğretmen, bireysel yeteneklere göre her çiçeğin kendi renginde açması için uğraşı veren bir bahçıvandır aslında. Ülkemizde çözülemeyen sorunlardan en önemlisi eğitim sorunudur. Toplumda kendisinden çok emek istenen, o denli az değer verilen birey öğretmendir. Mesleğin ağır koşullarında çalışan öğretmen hep engelleyici koşullarla karşılaşır, bunun sonucu olarak da çalışma isteği kaybolur.
 • Eğitimci yazar Kapaklıkaya, bu kitabında eğitimin temel sorunlarından bazılarını irdeleyerek bu sorunlara çözümler getirmektedir. Bunu yaparken örnek olaylara yer vermesi getirdiği çözümlerin gerçekçi oluşunu göstermektedir. Kitap, öncelikle öğrenci-öğretmen iletişimsizliğinin nedenlerine inerek, eğitimin iletişime bağlı olduğunu, etkileşimin de ancak sağlıklı bir iletişim sonucu olabileceğini vurgulamaktadır.
 • Kapaklıkaya’ya göre öğretmen; yol gösteren, bilginin nerede olduğunu, nasıl öğrenileceğini gösteren bir rehberdir. Kitabın, yarıya yakın bölümü anne baba-çocuk ilişkilerini incelemektedir. Kitaba konu olan iki ailenin değişimi, olmazın olabileceğini ispatlamaktadır. Bu nedenle öğretmenlerin yanında tüm anne-babalar da bu kitabı okumalıdır.
 • Kapaklıkaya’nın bu çalışmasında sorunları belirleyen ve çözümleri için öneri getiren bir yaklaşım içinde olması eğitimciler için önemli bir örnektir.
 • Eğitimciler, yapacaklarını araştırmalarla yeni öneriler getirerek sorunların çözümüne katkıda bulunmalıdırlar.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  • 'Sevda Sürgünleri'

   Yazar : Sefa KAPLAN

   Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


   Sevda Sürgünleri - Sefa Kaplan Zaten edebiyatın, bilimin, felsefenin kime ne faydası dokunmuş ki bugüne kadar? her...
   Devamı...
  • 'Delila - Bir Genç Kadın Gerillanın Dağ Günlükleri'

   Yazar : Hasan Cemal

   Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


   Delila - Bir Genç Kadın Gerillanın Dağ Günlükleri - Hasan Cemal HASAN CEMAL BİR GÜN BİR ÇIĞLIK DUYDU. KÜRDİSTAN...
   Devamı...
  • 'Bram Stoker’ın Kayıp Günlüğü'

   Yazar : Elizabeth Miller, Dacre Stoker

   Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


   Bir süre önce, Dracula’nın yazarı Bram Stoker’ın uzun zamandır kayıp olan günlüğü, torununun oğlu Noel’in tozlu tavanarasında bulundu.
   Devamı...
  • 'Annem ve Ben'

   Yazar : Maya Angelou

   Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


   Edebiyatın yaşayan efsanesi Maya Angelou, ilk kez Türkçeye çevrilen, harika bir üslup ve zarafetle yazılmış bu olağanüstü özyaşamöyküsünde, sıradışı yaşamının en mahrem yanına; annesi ile yaşadığı karmaşık fakat hayranlık uyandırıcı ilişkiye odaklanıyor.
   Devamı...
  • 'Gündüz Artan Penceresinden Mersin'

   Yazar : F. SAADET BİLİR

   Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


   Gündüz Artan Penceresinden Mersin - F. Saadet Bilir Mersin kent yaşamına önemli katkılarda bulunmuş, kentin gelişiminde...
   Devamı...
  • 'Türkiye'nin Bir Asrı - İngiliz Büyükelçisi Sir James Porter ve Sir George Larpent’in Kaleminden'

   Yazar : Sir James Porter, Sir George Larpent

   Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


   Türkiye''nin Bir Asrı - İngiliz Büyükelçisi Sir James Porter ve Sir George Larpent’in Kaleminden - Sir James Porter,...
   Devamı...
  • 'Son Yıllarım'

   Yazar : Albert Einstein

   Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


   Son Yıllarım’da Einstein’ın ele aldığı konular sadece toplumsal ve felsefi konularla da sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda klasik mekanik, Newton fiziği, görelilik ve kuantum fiziği hakkında çok değerli tartışmalar var.
   Devamı...
  • 'Yüzleşme Vakti'

   Yazar : Halit Ertuğrul

   Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


   Yüzleşme Vakti - Halit Ertuğrul Ölümün esrarengiz dokunuşlarını iliklerimize kadar hissettiğimizde, hayat yolunun...
   Devamı...

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963