scorecardresearch.com NAZIM'IN 'MACAR TOPRAĞI' ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
NAZIM'IN 'MACAR TOPRAĞI'

NAZIM'IN 'MACAR TOPRAĞI'

Yazar : Sunahan Develioğlu

Sayfa Sayısı : 191

Yayınevi : İLETİŞİM YAYINLARI

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Sovyetler Birliği''nden Macaristan''a yaptığı geziler, Nazım Hikmet için bir ferahlama fırsatı olmuştu her zaman. He ''Macar Toprağı''nı çok sevmiş, sanki biraz ''memleket havası'' bulmuştu; 1955''te bir radyo mülakatında şöyle diyordu: ''Macar insanları benim insanlarıma daha benziyor. Onun için Macaristan''a geldiğim zaman, biraz da memleketimin güzelliğini, hayırlı günlerini görür gibi oluyorum.'' Hem de, Stalin rejimiyle ilgili hoşnutsuzluklarını ve sosyalizmin aslında nasıl olması gerektiğini düşünmek ve birileriyle paylaşmak için mekan bulmutşu kendisine...
Nazım''ın ''Macar Toprağı'', şairin 1952-1956 arasında Macaristan''a yaptığı bir dizi ziyaretle ilgili son derece zengin bir malzeme içeriyor. Sunahan Develioğlu, Nazım Hikmet''in Macaristan''daki ayak izlerini takip ederek zengin bir dokümantasyon, dikkatli gözlemler ve canlı anılar derlerdi.
Kitapta, Nazım Hikmet''in ilk kez yayımlanan birçok konuşması yer alıyor. Sosyalizm, toplum ve sanat üzerine, rahat bir lisanla ifade edilmiş, küçük ama güçlü gözlemleri... Ve belki de en hoş sürpriz: Daha önce yayımlanmamış, elde sadece Macarcası bulunan üç şiiri, Nazım''ın...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963