scorecardresearch.com Mösyö İmam ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Mösyö İmam

Mösyö İmam

Yazar : Mehmet Oyan

Sayfa Sayısı : 236

Yayınevi : DOĞAN KİTAPÇILIK

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz."Kimi zaman bir mazoşist gibi kendimi yerden yere vurdum, kimi zaman da gönlümce eğlendim. Yazılarımı yazdığım kabinime bitişik kafesli küçük pencereden beni dinleyen bir rahip olmadığı için de hiçbir şeyi gizleme gereği duymadım."Mösyö İmam, sıradışı, renkli, samimi ve açık sözlü bir imam olan Mehmet Oyan''ın özel ve mesleki yaşamına ilişkin anılarını içeriyor.

Oyan''ın çocukluk, gençlik, öğrencilik yıllarına dair anlattıkları, az bilinen bir dünyaya ilişkin ilginç ve hoş bilgiler veriyor. Din görevlisi olarak gittiği Fransa''da yaşadıkları ise öyküyü bambaşka bir boyuta taşıyor. Özellikle de bir kafede çalışan alımlı Fransız bayan Katrin''e yönelik tertemiz ve karşılık beklemeyen aşkı...

Her ikisi de evlidir ve "aşk ateşinde yanmak" neymiş, bir kez daha anlaşılır.

Şu vakte kadar memleketimizin en meşhur din görevlilerinin başında Nasreddin Hoca ve “Ofli Hoca” gelirdi, ki ikisi de bulundukları meslek grubu için alışılmışın dışında özellikler sergilemişlerdir. Gerek yaşamıyla, gerek halkın alışmış olduğu kalıpların dışında davranışlarıyla, samimiyeti, mizahî anlatımı ve hayatı alaya almasıyla artık onlara yeni bir isim eklemenin zamanı geldi de geçiyor bile. Mehmet Oyan’dan yani diğer adıyla Mösyö İmam’dan bahsediyoruz. Mehmet Oyan din görevlisi olarak gittiği Fransa’da yaşadıklarını, gençlik yıllarını, okul yıllarını, tüm yönleriyle hayatını anlatıyor. Sözünü ettiğimiz sıradışılık da burada devreye giriyor zaten. 1997’de Fransa’ya atandığı zaman evli ve çocuk sahibidir Oyan. Ancak orada bir kadına âşık olur ve o hep söylenen “amansız hastalık” tamlamasının ne mene bir şey olduğunu görür. Mösyö İmam’ı okurken Mehmet Oyan’ın samimi üslubu karşısında şaşkınlığa düşeceksiniz. Ölü yıkamaktan kaçınmasını, ruhlar aleminden gelenlerin onu rahat bırakmaları için dua etmek yerine akşamın bir saatinde müzik dinleyip göbek atmasını, gurbetteki yalnızlığını, çektiği aşk acısını, sılada bekleyen eşinden dilediği özürleri okuduğunuzda bu renkli ve sıradışı İmam’la tanışmak için can atacaksınız. Mösyö İmam sadece renkli maceralarıyla değil, kimi dinî olguları değerlendirişiyle de ilginizi çekecek. Belki iddialı bir ifade olabilir ama, gerekli dikkati çektiği anda yılın kitabı olmaya aday!

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963