scorecardresearch.com Kuleli 1919 - İşgal Ve Yokluk Yılları ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kuleli 1919 - İşgal Ve Yokluk Yılları

Kuleli 1919 - İşgal Ve Yokluk Yılları

Yazar : Şeref Tipi

Sayfa Sayısı : 160

Yayınevi : BABIALİ KÜLTÜR YAYINCILIK

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bir milletin gerçek tarihini, tarih kitapları ve resmi tarih dışında esas itibariyle hatıralar ortaya koyar. Bu sebeple hatıralar, milletlerin hayatında değerli bir yere sahiptir. Ne yazık ki bizde hatıratını yazma zenginliğinde olanlar, bunu sonraki nesillere nakletme zahmetine katlanmamaktadır.
Kıymetli bir hatıra kitabı olan bu eser, II. Abdülhamid''in fahri yaveri, Ertuğrul Hassa Alayı kurucu ve eğitmenlerinden Ferik Mehmet Ali Paşa''nın oğlu Şeref Tipi tarafından kaleme alınmıştır.
I. Dünya Harbi bitmiş, Osmanlı Devleti de mağlup sayılmıştı. Acı dolu günler, nice benzerleri gibi bu kitabı kaleme alan insan için de böylece başlamış oluyordu. Erzurum ve Moskova''da toplam iki yıl okulsuz kalan Şeref Tipi, 1918 yılında orta birinci sınıfı okumak üzere Konya Askeri Rüştiyesi''ne gönderildi. 1919 yılında ise babasının gayretleri sonucu Kuleli''de orta ikiye başladı.
Kitap, yazarı Kuleli ve Bursa Işıklar Askeri liselerinde yaşadıklarını anlatmaktadır.
Aylar var ki kan ağlıyordu Çengelköylüler. Savasın sürdüğü dört yıl boyunca, Kuleli''nin o daha bıyıklan terlememiş delikanlıları, arka arkaya, durmadan savaşa gönderilmişlerdi. Gidenlerden hiçbiri daha geri gelmemişti. Bunlara tanıktılar Çengelköy''ün kadım, erkeği. O yaz, artık gülüp, söyleyebilirler, gezip Dalınabilirler miydi Çengelköy''ün salkım söğütlü sokaklarında ya da çarşısında ki ses olsun...
Üstelik Türk ordusuna körpe kahramanlar yetiştiren bu tarihî okulun kapanacağı söyleniyordu. Tüm Çengelköy yas içindeydi ve kimsenin ağzını bıçak açmıyordu. Öyle ki orada demirlemiş donanmayı görmemek İçin Boğaz''ı gören pencerelerin perdeleri l indiriliyor, balkonların kapılan kapanıyordu...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • '... Ve İhtilal'

  Yazar : Altan Öymen

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Altan Öymen yeni “anılı” kitabında, 1955-1960 dönemini anlatıyor. Yani, dünyada Soğuk Savaş’ın sürdüğü, gerginliklerin tırmandığı,...
  Devamı...
 • 'Bir Boşanma Avukatının Anıları'

  Yazar : Diden Konaş Büyükpınar

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Toplumun çekirdeğini oluşturan aile, hukuken evlilik birliği ile kuruluyor. Mutluluk ve büyük hayallerle başlayan evlilikler bazen zaman içinde parıltısını kaybederek taraflarca katlanılması zor bir yük haline geliyor.
  Devamı...
 • 'Yaşamımdan Süzülen Afrika'

  Yazar : Figen Gündüz Letaconnoux

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Yaşamımdan Süzülen Afrika - Figen Gündüz Letaconnoux Figen Gündüz Letaconnoux Yaşamımdan Süzülen Afrika Yüreğinin...
  Devamı...
 • 'Hoşça Kal Diyarbakır'

  Yazar : Yılmaz Odabaşı

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Hoşça Kal Diyarbakır - Yılmaz Odabaşı Yılmaz Odabaşı, Diyarbakır’la hikâyesini, Diyarbakır’la derdini, Diyarbakır’la...
  Devamı...
 • 'Babam Freud’u Bilmeden Öldü'

  Yazar : Rıza Kıraç

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Babam Freud’u Bilmeden Öldü - Rıza Kıraç Durun! Size “hayatın anlamını” anlatacağım. Hatta göstereceğim! İnsan...
  Devamı...
 • 'Leylim Leylim (Ahmed Arif'ten Leylâ Erbil'e Mektuplar)'

  Yazar : Ahmed ARİF

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Leylim Leylim (Ahmed Arif''ten Leylâ Erbil''e Mektuplar) - Ahmed Arif Ahmed Arif''ten Leylâ Erbil''e Mektuplar...
  Devamı...
 • 'Şımarık İçtepiler'

  Yazar : Sevilay Yavuz

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Şımarık İçtepiler - Sevilay Yavuz Yazar''ın ilk anlatı kitabı olan “Şımarık İçtepiler”, umut yolcusu nice insanların...
  Devamı...
 • 'Bir Annenin Günlüğü'

  Yazar : Sevgi Yıldırım

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Bir Annenin Günlüğü - Sevgi Yıldırım Bir anne için her bir çocuğu ayrı ayrı özeldir. Onların ilk ağlayışı, ilk...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963