scorecardresearch.com Komitacı - Bjk'nin Kurucusu Fuat Balkan'ın Anıları ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Komitacı - Bjk'nin Kurucusu Fuat Balkan'ın Anıları

Komitacı - Bjk'nin Kurucusu Fuat Balkan'ın Anıları

Sayfa Sayısı : 272

Yayınevi : GÜRER YAYINEVİ

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


"...Fuat Bey, Batı Trakya''da ve Makedonya havalisinde fiili harekât ve ayaklanmayı bağımsız olarak idare edecek ve mesaisini düzenleme ve uygulama konusunda tamamen serbest bırakılacaktır..."
Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak''m Fuat Balkan''a gizli emrinden...(1921)
Mustafa Kemal, Çanakkale cephesine Makedonya Komitası reisini neden çağırdı?
Milli Mücadele''ye katılan Beşiktaşlı sporcular kimlerdi?
Ki l iç Ali''nin Fuat Balkan''a verdiği, denize atılan bavulda neler vardı?
ismet İnönü başkanlığındaki Teşkilat-ı Mahsusa toplantısında neler görüşüldü?
Alman zeplinleri, Fuat Balkan''ın verdiği istihbaratla Selanik''te nereleri bombaladı?
BJK''nin ilk kulüp binası bir gecede nasıl yapıldı?
Teşkilat-ı Mahsusa''nın İstanbul''daki gizli karargâhı neredeydi?
Batı Trakya''daki ilk Türk cumhuriyeti nasıl kuruldu?
"Lozan" dönüşü İsmet İnönü, Fuat Balkan''a trende neler söyledi?
Fuat Balkan ilk Türk komitacıydı*. Birinci Dünya Savaşı''nda, Batı Trakya''da Bulgar komitacı [arıyla Sırp ve Yunanlılara karşı mücadele etti. Kurtuluş Savaşı''nda Batı Trakya''da, Yunanlıların Anadolu''ya sevk edecekleri kuvvetleri Rumeli''de oyalamakla görevlendirildi. Lozan Antlaşmasından sonra Mareşal Fevzi Çakmak, Fuat Balkan''a bir takdirname gönderdi ve "sonsuz hizmetleri" için kendisine teşekkür etti. Üç dönem TBMM milletvekilliği yaptı. Cephe''den Meclis''e girenlere verilen yeşil-kırmızı kurdeleli İstiklal Madalyası sahibidir. Eskrimdeki başarısıyla spor tarihine adını yazdırdı. BJK''nin ''T''no.lu kurucu üyesi olan Fuat Balkan üç dönem BJK''nin başkanlığını da yaptı.
Komitacı: Siyasi bir amaca ulaşmak için silahlı mücadele yapan gizli topluluk veya örgüte bağlı kimse (TDK sözlüğü).

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963