scorecardresearch.com KAF DAĞI'NIN ÖTESİ (Ozsp) ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
KAF DAĞI'NIN ÖTESİ  (Ozsp)

KAF DAĞI'NIN ÖTESİ (Ozsp)

Yazar : Lütfü Köselioğlu

Sayfa Sayısı : 520

Yayınevi : İLETİŞİM YAYINLARI

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Doktor Lütfü Köselioğlu''nun anıları, bir hekimin penceresinden, Türkiye''de ''bozuk düzen''in son elli yılına dair izlenimler sunuyor. Sağlık ''sistem''imizin işleyişiyle ilgili güçlü, canlı ve trajikomik izlenimler... 1930''ların taşra hayatında geçen çocukluk... 1940''ların lise ve üniversite hayatı... Sungurlu''da ve Mardin''de, hiçbir üniversitede okutulmayan, hiçbir kitapta yazmayan, ''memlekete özgü'' bir hekimlik tecrübesi... On yıl onkoloji hastanesi başhekimliği... Ve Sağlık Bakanlığı''nda üst düzey yöneticilik... Köselioğlu''nun anılarında, temel bilgilerinden mahrum koca koca tıp prof''ları da var; imkansızlıkları yenen fedakar üstat hekimler de. Ama en çok, akıl almaz ''cehalet'' vakaları, yolsuzluk cambazlıkları, sinirden güldüren bürokratik kördüğüm hikayeleri, ''benim memurum işini bilir'' olayları var... Türkiye''de hekimliği filmlere değil, insanlara bakarak yapan bir hekim neslinin, dürüst ve ''yapıcı'' bürokrat neslinin herhalde son örneklerinden olan Dr. Lütfü Köselioğlu''nıun keskin gözlemleri, hiçbir kitapta bulunmayacak bir ''yurt bilgisi'' hazinesi niteliğinde.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963