scorecardresearch.com Kaçak Yolcu ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kaçak Yolcu

Kaçak Yolcu

Yazar : JAKLIN ÇELİK

Sayfa Sayısı : 194

Yayınevi : ÇİTLENBİK YAYINLARI

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Ne buradaki hız, ne de oradaki yavaşlık normaldi.” Jaklin Çelik, büyük şehrin keşmekeşini ardında bırakıp tek başına yollara düşüyor ve zamanın akmadığı, âdeta durduğu o uzak diyarlardan bize pencereler açıyor. Dört yılda katettiği elli beş şehirden devşirdiği insan manzaraları onun hünerli ellerinde bazen iç burkan, bazen tebessüm uyandıran ve bazen de hayıflandıran öykülere dönüşüyor.
 • Bazı öyküleri okurken, Yaşar Kemal’in Bu Diyar Baştanbaşa’sı, Reşat Nuri Güntekin’in Anadolu Notları ve Refik Halit Karay’ın Memleket Manzaraları’nda karşımıza çıkan ahvalin değişmemiş olduğunu görerek üzülüyor; bazılarında ise insanlardaki saflığın ve temizliğin değişmemiş olduğunu görerek seviniyor ve umutlanıyoruz.
 • Gitmek, uzun olmasına uzun bir kelime, ama bu öyküler yaşadığımız şehirden ve koşuşturmacadan bulaşan kiri geride bırakıp, “Kaçak Yolcu”nin peşinden o uzak diyarlara gitmek için bize biraz daha cesaret verebilir belki, kimbilir? -------------------------------
 • Ertesi gün Sümela Manastırı’na doğru yol alırken, Halil’e İstanbul’a gidip gitmediğini soruyorum. Dikiz aynasından yüzüme bakıyor. “Ben oraya okumaya gittim.” “Ne okumaya gittin?” “Modern danstan yarım bıraktım.”
 • Bırakma sebebini merak ediyorum, ama böyle şeyler de doğrudan sorulmaz ki! “Haklısın, İstanbul pahalı şehir,” diye laf atıyorum. “Yok, sorun para değildi. Ailem zengin.” “Başarısız mı oldun?” diyorum samimi bir sesle.
 • Susuyor. Anlayacağı dilden, “Kız işi filan mı?” diyorum. Sonunda çıkarıyor baklayı ağzından. “Kız dalgası değil. Tayt giydirmeye kalktılar. Yakışır mı bir erkeğe tayt giymek!”
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963