scorecardresearch.com İstanbul’un Alfabetik Öyküsü ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
İstanbul’un Alfabetik Öyküsü

İstanbul’un Alfabetik Öyküsü

Yazar : Haldun Hürel

Sayfa Sayısı : 352

Yayınevi : İKARUS YAYINLARI

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer”… Yahya Kemal Beyatlı’nın İstanbul tutkusunu anlatan bu dize, ne çok şey söyler meraklısına… Görmesini ve korumasını bilene…

İstanbul, 2010 Avrupa Kültür Başkenti… AB ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülke İstanbul’u konuşacak, İstanbul’u gezecek, İstanbul’u öğrenecek. Peki, İstanbul’u biz ne kadar tanıyoruz? Sokakları, sokak adları, kültürü hızla değişen İstanbul’un ne kadar farkındayız?

İstanbul''un Alfabetik Öyküsü, İstanbul''un tarihi yahut yeni semtlerini, mahallelerini, caddelerini, sokaklarını, yokuşlarını, hatta çıkmazlarını tek tek ele alıyor; o isimlerin nereden geldiğini anlatıp zaman içinde mekânların nasıl bir değişim gösterdiğini, vaktiyle oralarda bulunan, korunmuş yahut yok edilmiş tarihi eserlerini açıklıyor. Uzun araştırmalar sonucu edinilen bilgiler, doğru sanılan nice yanlışı su yüzüne çıkarıyor. Kitap, alfabetik bir sistemle hazırlandığı için de bilgilere çok kolay ulaşılıyor…

Üniversitelerde “İstanbul” dersleri veren sanat tarihçisi Haldun Hürel’in bu eseri, Yahya Kemal’in, “Ömrüm oldukça gönül tahtıma keyfince kurul!” dediği İstanbul’a bakarken İstanbul’u görmeniz, İstanbul’u anlamanız, İstanbul’da yaşarken İstanbul’u tatmanız için bulunmaz bir fırsat… Bu fırsattan mahrum kalmayın!

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963