scorecardresearch.com Hitler'in Sekreteri ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Hitler'in Sekreteri

Hitler'in Sekreteri

Yazar : Traudl Junge

Sayfa Sayısı : 317

Yayınevi : ALKIM YAYINLARI

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Traudl Junge, 22 yaşında dansçı olmayı hayal ederken, hızlı ve düzgün yazma yeteneğiyle hayatının akışını değiştirecek bir fırsat yakaladı: Adolf Hitler'in sekreterliği... Münihli sıradan bir kız, kısa zamanda kahverengi iktidarın merkezine gelivermişti. Aralık 1942'den 30 Nisan 1945'e, Hitler'in Führer sığınağındaki intiharına kadar 2,5 yıl onun özel sekreterliğini yaptı. Haziran 1944'teki suikast girişiminde de Hitler'in yanında olan Traudl Junge; Führer'in yazılarını, mektuplarını ve hatta "özel" ve "politik" vasiyetnamesini daktilo etti. Dünyanın uykularını kaçıran bir liderin bu denli yakınında olmak ona, günlerini savaş karmaşasının uzağında, kaygısız ve olan bitenden habersiz geçirme olanağı sağlamıştı. Ne var ki, sığınaktan -ve Hitler'in etki alanından- çıktığında, korkunç gerçeğin farkına vardı. Hitler'in Sekreteri, Traudl Junge'nin, savaşın hemen ardında, 1947'de, yakın çevresine görüp yaşadıklarını kaleme aldığı, ancak daha önce yayımlamadığı anılarından oluşuyor. Ünlü yazar Melissa Müler, bu eşsiz belgenin yayına hazırlanmasını sağlayıp Traudl Junge'nin anılarına biyografik bir giriş ve yüz yüze yapılan görüşmelere dayalı açıklayıcı bir sonsöz kaleme aldı. Alman yönetmen Bernd Eichinger tarafından filme de alınan ve kısa bir süre önce (Eylül 2004) Der Untergang (Çöküş) adıyla Almanya'da gösterine giren Hitler'in Sekreteri, tarihsel açıdan birincilik arz eden bu belgeyi ilk kez gün ışığına çıkarıyor. "Dokunaklı bir belgesel!" Der Stern "Otantik! Zekice, birinci elden bir yapıt..." Frankfurter Allgemeine Zeitung
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963