scorecardresearch.com Hayat Dediğin ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Hayat Dediğin

Hayat Dediğin

Yazar : Ömer Ulu

Sayfa Sayısı : 391

Yayınevi : ASİL YAYIN DAĞITIM

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kaymakamlık mesleği zor olan mesleklerin başlarında gelir. Kaymakamlık hem sorumluluk hem özveriyi gerektiren anlamlı bir meslektir. Bu mesleğin zorluklarını taşımak demek, sıkıntıları ve güzel anıları da birlikte yaşamak demektir. Herkesin meslek yaşamları boyunca bazı acı ve tatlı anıları olmuştur. Eskiye dönüp baktığımızda bazen hüzünlenir bazen tebessüm ederiz. Ömer Ulu, bu anılarını tutmuş olduğu notları kitap haline getirerek, mesleğe yeni atanan kaymakamlara ve bu mesleği hayatının bir parçası olarak seçmeyi hedefleyen gençlere ışık tutacak niteliktedir. Ömer Ulu kitabına şöyle başlıyor;
“1989 yılının Kasım ayında kaymakamlık mesleğine Edirne’de Kaymakam adayı olarak başladım. Toplumsal yapımızın rivayete (sözlü anlatım) dayalı olmasından olsa gerek, günlük tutma alışkanlığını geliştiremedim. Ancak mesleğimin ilk yıllarından itibaren çok renkli ve önemli olaylara tanıklık etmeye başlayınca, bunların hayat koridorlarında kaybolmasına ve geleceğe aktarılamamasına gönlüm razı olmadı.
Kaymakamlık mesleğinde birçok yaşanan olayları tiyatro oyununa benzetmek pekde yanlış olmaz. Bir ilçeyi idare ederken vereceğiniz kararlar hâl ve hareketleri sürekli göz önünde bulunduğu için yapılan hatalar hemen göze çarpmakta ve çoğu zaman bunları telafi etmek ya da düzeltmek mümkün olmamaktadır. Film çekimlerine benzeyen adalet mekanizması için hazırlık yapmak, eksiklikler varsa bunları tamamlamak, davayı ertelemek mümkün iken idarecilikte bu imkân yoktur. Bu nedenledir ki; meslek yaşamımda insana ve yaşama dair birçok düşündürücü, komik ve üzücü olaylara tanıklık ettim. İdari yapımızın içerisinde; yaklaşık yüzelli yıllık geçmişi olan mülki idare amirliği mesleğinin çok önemli bir yeri vardır. Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne miras kalan sayılı mesleklerden birisi olması hasebiyle kurumsallaşmasını tamamlamış ve hayatımıza çok önemli katkıları olmuştur. Bu çerçeveden baktığımızda, görev yaptığımız bir çok yerde, bazen ülkenin kaderine etkisi olabilecek olaylara tanıklık etmekteyiz. Yaşadığımız bu olaylar, aynı zamanda ülkemizin ülkemizin tarihini oluşturmaktadır. Ülkemizin geleceğine faydası olacağına inanmış olduğum, önemli bazı olayları bu kitabımda sizlerle paylaşmaya çalıştım.
Kitabın genel formatı, içerisinde kişiler ve olayların kronolojik bir yapıya sahip değildir. Olayların üzerinde durulmuş bir sıralama içerisindedir.
Mülki idare amirliği mesleğini seçmiş meslektaşlarım, üniversitelerde eğitim sürecindeki ve staj dönemindeki kardeşlerim; bu ülkeye hizmet etmenin bir tür ibadet olduğu fikri ile donatılmaktadır. Bu sürecin etkisi ve ülkenin her bölgesinde çalışmanın verdiği ufukla, bu ülkeye hizmet vermenin “Bir sevda türküsü” olduğuna inandım. İmkânları kıt, ihtiyaçları sınırsız olan bir toplumsal yapıda, hizmet kervanının gideceği yollar düz ve engelsiz değildir. Bu yönüyle bu ülkeye hizmet etmenin “Bir yiğitlik türküsü” olduğuna inandım. Hem bu sevda türküsünü hem de bu yiğitlik türküsünü söylemeye hazır yüzlerce mülki idare amiri olduğunu ve bunun devletimiz için bir kazanç olduğunu, samimiyetimle ve rahatlıkla söyleyebilirim.
İdarecilik mesleği tecrübe mesleğidir. Kaymakamlık mesleğinden edinmiş olduğum tecrübeleri diğer meslektaşlarımla paylaşabilmek arzusuyla yayınladım. Fiskeyi miskal oranında katkısı olacağını umuyorum.
Bu kitabı yayınlamaya karar vermemde ülkeme mesleğimin dışında da hizmet verebilme düşüncesi temel etken olmu

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963