scorecardresearch.com Hamburger Cumhuriyeti : Amerikan Fast Food Kültürünün Karanlık Yüzü ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Hamburger Cumhuriyeti : Amerikan Fast Food Kültürünün Karanlık Yüzü

Hamburger Cumhuriyeti : Amerikan Fast Food Kültürünün Karanlık Yüzü

Yazar : ERIC SCHLOSSER

Sayfa Sayısı : 341

Yayınevi : METİS YAYINLARI

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Eric Schlosserın çevrildiği bütün dillerde geniş yankı uyandıran kitabı Hamburger Cumhuriyeti şimdi Türkçede.. Hayrullah Doğan çevirdi dilimize. Schlosser hamburgerin anavatanı ABD’de fast food kültürünün karanlık yüzünü anlatıyor. Kitap, bütün dünya vatandaşları için acil bir uyarı aslında: özellikle de her konuda büyük ABD’nin peşi sıra gitmekte bir an bile tereddüt etmeyen ebedi hayranlarının iktidarda olduğu küçük Amerikan devletlerinin yurttaşlarına...
 • Fast food kültürü doğal çevremize yapılan tahribatı hızlandırdı. Zengin ile yoksul arasındaki uçurumu derinleştirdi. Obezliği, aşırı kilo hastalığını doğurdu ve yaygınlaştırdı. Kültür emperyalizmi yoluyla başka kültürleri tahrip etti, dengelerini bozdu. Yetkin röportajları, keskin zekası ve derin muhakeme yeteneğisayesinde Eric Schlosser, daha da uzatılabileceğimiz bu suçlar listesi için yeterince sağlam kanıt sunuyor.
 • Schlosserin sarsıcı araştırması, fast food işinin doğduğu Kaliforniya şehirlerinden, pek çok fast food yiyeceğinin tadının üretildiği New Jersey Turnpike’daki sanayi koridoruna kadar uzanıyor. Fast food şirketleri ile Hollywood arasındaki kurnazca ittifakla, hazır yiyecek endüstrisinin gıda üretimiyle, popüler kültürle, hatta gayri menkul piyasasında yarattığı etkilerle ilgili pek çok irkiltici olgu anlatılıyor kitapta.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  • 'Babıali Hatıraları'

   Yazar : ÜNAL SAKMAN

   Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


   Babıali Hatıraları - Ünal Sakman Gazetecilik zor zenaat. Yüksek tempoda çalışma, sabır, gayret, ilim ve irfan ister....
   Devamı...
  • 'Bir Oyuncak Müzesi Hikayesi'

   Yazar : Gürol Kutlu

   Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


   Bir Oyuncak Müzesi Hikayesi - Gürol Kutlu 2005 yılından bu yana, du¨nya çapında birçok ödu¨le değer göru¨lmu¨ş...
   Devamı...
  • 'Bir Oyuncak Müzesi Hikayesi'

   Yazar : Gürol Kutlu

   Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


   2005 yılından bu yana, dünya çapında birçok ödüle değer görülmüş olan İstanbul Oyuncak Müzesi’nde gönüllü çalışan emekli pilot Gürol Kutlu, müzenin kurucusu şair Sunay Akın’ın önerisiyle, müzenin “yaşam öyküsü”nü kaleme almaya karar veriyor...
   Devamı...
  • 'Bütün Giden Kadınlar Aynı Parfümü Kullanır'

   Yazar : R. Hüseyin Akın

   Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


   Bütün Giden Kadınlar Aynı Parfümü Kullanır - R. Hüseyin Akın Ama şimdi sevişelim, çünkü, sen sonraları küçük salonlu...
   Devamı...
  • 'Aşk 1 Ceza Sahası'

   Yazar : H. Gürdağ

   Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


   Aşk 1 Ceza Sahası - H. Gürdağ aklıma çalım atıyor gözlerin galibiyet sayıyorum sana yenilmeyi kimse anlamıyor şike...
   Devamı...
  • 'Osmanlı’dan Günümüze Bir Aile'

   Yazar : Cemal Özgüven

   Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


   Osmanlı’dan Günümüze Bir Aile - Cemal Özgüven Ellerinde büyüdüğüm dedem ile anneannem, daha sonra tanıdığım babam ve...
   Devamı...
  • 'Yazma Serüveni(M)'

   Yazar : Bekir Onur

   Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


   Yazma Serüveni(M) - Bekir Onur Bekir Onur,1975 yılından beri yazdığı deneme yazılarının ve makalelerinin bir kısmını...
   Devamı...
  • 'Benim Oğlum Paşa Olacak – Bir Generalin Anıları'

   Yazar : Tamer Akbaş

   Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


   Benim Oğlum Paşa Olacak – Bir Generalin Anıları - Tamer Akbaş Orgeneral Tamer Akbaş ilginç anılarını ve başarıyla dolu...
   Devamı...

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963