scorecardresearch.com Halkın Savcısı: Mehmet Feyyat - (Savları, Gözlemleri ve Mücadeleleriyle 88 Yılın Öyküsü ) ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Halkın Savcısı: Mehmet Feyyat - (Savları, Gözlemleri ve Mücadeleleriyle 88 Yılın Öyküsü )

Halkın Savcısı: Mehmet Feyyat - (Savları, Gözlemleri ve Mücadeleleriyle 88 Yılın Öyküsü )

Yazar : Vecdi Çıracıoğlu

Sayfa Sayısı : 396

Yayınevi : SCALA YAYINCILIK

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


… Hayat›m kamu görevlileri, asker postal› yalayanlar, dincilerin çar›€›n› yalayanlar,
politikac›lara alet olan sahtekârlar ve devleti temsil etmeyen insanlarla hukuksal
mücadele vererek alay etmekle geçti.
Hayat›m boyunca benim meziyetim budur. Ne savc›l›€› ciddiye ald›m, ne de Senatör’lük
müessesesini. Sadece ortaokul, lise tahsilimi ve 3 sene ö€retmenli€imi ciddiye ald›m.
Bunun d›fl›nda 3 sene de hâkimli€im var. Hâkimli€imi de ciddiye ald›m. Savc›l›k ve
Senatörlü€ü hep halk için kulland›m. ‘Devlet halk›n alt›ndad›r…’, düsturunu daha lise
y›llar›mdan bu yana fliar edindim kendime. Benim görüflüm budur.
“… fiu memlekette kaç Mehmet Feyyat var ki?”
Hasan Pulur, Milliyet
“… Bir Mehmet Feyyat var adaletsizli€e karfl› mücadeleyi soluk al›p vermek gibi yaflam
koflulu belirlemifl…”
‹lhan Selçuk, Cumhuriyet
“… Evet say›n okurlar, gerek hukukçu gerekse siyasetçi olarak deliflmen ve enerjik
davran›fllar› nedeniyle Feyyat’›n ad› “deli” ye ç›km›flt›r.
Teoman Erel, MilliyetYakın dönem tarihimizin efsane isimlerinden birisi. Kürt kökenli ‘halkın savcısı’. Daimi muhalif, gerçek anlamda halkın yanında! Mehmet Feyyat’ı tanıtmaya çalışıyorum… “Hayatım kamu görevlileri, asker postalı yalayanlar, dincilerin çarığını yalayanlar, politikacılara alet olan sahtekârlar ve devleti temsil etmeyen insanlarla hukuksal mücadele vererek alay etmekle geçti.” diye özetliyor hayatını! Ama ne alay etmek… Musa Anter vurulduğunda onun yanındaydı, ağır yaralı olarak ölümden dönmüştü Feyyat! Savcılık, senatörlük görevlerinde bulunmuş ama daha lise yıllarından beri “devlet halkın altındadır” sözünü kendine şiar edinmiş adaletsizliğe karşı verdiği savaşla çok defa gündeme de gelmiştir. Vecdi Çıracıoğlu’nun hazırladığı, Halkın Savcısı kitabı, bu efsane ismin bütün hayatını kendi sözleri ve belgelerle anlatıyor. Feyyat’ın yıllar önce hocasına söylediği sözler ne çok şey anlatıyor aslında: “İktidar kendi tüzüğünü, velhasıl her şeyini kendi arzusuna göre ayarlamak istemez mi? İster. Tabii ki Anayasa’yı da kendi parti tüzüğüne uyduracak. Yani bir nevi dikta. Çünkü parti tüzüğünde çoğunluk var. Anayasa’yı değiştirir ve kendi parti tüzüğünü Anayasa yapabilir. Anayasa çoğunluğu var, bir nevi Anayasa Meclisi! Bir iktidar Anayasa çoğunluğu yapacak kudrete geldi mi kendi tüzüğünü kurallaştırır.”

Çağlayan Çevik

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963