scorecardresearch.com Geçmişten Geleceğe ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Geçmişten Geleceğe

Geçmişten Geleceğe

Yazar : Nevzat Bölügiray

Sayfa Sayısı : 471

Yayınevi : TEKİN YAYINEVİ

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Geçmişin, geleceğe ışık tutacağını bilenler ve geçmişin yanlışlarını irdeleyerek ders çıkaranlar, geleceğin daha sağlam temeller üzerine kurulmasını sağlayabilirler.

Bölügiray bu kitabında, halkımızın belleğinin zayıflığından da yararlanarak geçmişi unutturmaya çalışanlara karşın, 1950’de çoğulcu, katılımcı demokrasiye geçtikten bu yana, bitmek bilmeyen siyasi çekişmelerin ülkede yarattığı gerilimli, bunalımlı ortamın ve siyasi istikrarsızlığın anarşi ve terörü nasıl tetiklediğini ve bunun orduya yansımasını anlatmaktadır.

Bölügiray bu bağlamda: Komünizm ve Sovyet Rusya korkusu ile bunun Nazım Hikmet’le ilişkisini; 27 Mayıs’tan, 12 Mart’tan 12 Eylül’e dek uzanan acılı olayları ve darbeli yılları; ABD’nin yıllardır kamuoyunda yarattığı “Çirkin Amerikalı” imgesinde tanık olduklarını; 27 Mayıs 1960’dan bu yana, TSK’da yaşanan çalkantıları, çekişmeleri, ihtirasları ve TSK’da terfi ve atamalardaki olası etkenleri, kendi anılarıyla harmanlayarak gözler önüne sermektedir.

Bu kitabıyla Bölügiray, kendi anıları ekseninde, adeta yakın tarihimizde bir gezinti yapmaktadır. Okuyucu bu kitabı okuduğunda, belki de “Geçmişten ders alınsaydı tarih tekerrür eder miydi?” diye düşünecektir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Macir Ali 1'

  Yazar : M. Emin Gül

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Macir Ali 1 - M. Emin Gül “Benim dedem Muş tarafından Rus harbi döneminde yalnız babamı getirmiş, geride kalan...
  Devamı...
 • 'Olaylı Yıllar Ve Gençlik'

  Yazar : Harun Karadeniz

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Olaylı Yıllar Ve Gençlik - Harun Karadeniz Türkiye’de toplumsal mücadele tarihinin önde gelen isimlerinden biri...
  Devamı...
 • 'Ölmeden Az Önce'

  Yazar : Hülya Okur

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Ölmeden Az Önce - Hülya Okur Hülya Okur’un sorularıyla açtığı yapraklar, birer kaynak olduğu gibi aramızdan ayrılanlarla...
  Devamı...
 • 'Karanlığı Aydınlatanlar'

  Yazar : Seyfettin Gündoğdu

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Karanlığı Aydınlatanlar - Seyfettin Gündoğdu Bizim Köy Enstitülerinden yetişen değerlerin, ben belki de en geride kalanlarındanım....
  Devamı...
 • 'Yargıda Dört Mevsim'

  Yazar : Özel Eroğlu

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Yargıda Dört Mevsim - Özel Eroğlu Özel Eroğlu 1973 yılından bu yana serbest avukatlık yapmakta olup, T.C.K. ve...
  Devamı...
 • 'Ali Asker: Aşık Geleneğinden Protest Müziğe'

  Yazar : Selçuk Duran

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Ali Asker: Aşık Geleneğinden Protest Müziğe - Selçuk Duran Ali Asker müziğin önem taşıdığı bir coğrafyada, Dersim''de...
  Devamı...
 • 'Nenemin Masalları'

  Yazar : Serdar Can

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  ...
  Devamı...
 • 'Bir Gün Mutlaka'

  Yazar : ILGAZ GÜMÜŞTAŞ

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Bir Gün Mutlaka - Ilgaz Gümüştaş Dr. B dünya şampiyonu Czentovic’le olan ikinci maçını kazanır. Bu...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963