scorecardresearch.com Elma ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Elma

Elma

Yazar : Enis Batur

Sayfa Sayısı : 152

Yayınevi : SEL YAYINCILIK

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Acı Bilgi - Fugue Sanatı Üzerine Bir Roman Denemesi''nin ardından, Enis Batur, benzer bir kurguyla karşımıza çıkıyor Elma''da: Örgü teknikleri üzerine bir roman denemesi. Yazar, sağ ve sol elinde birer şiş, sağında solunda farklı yumaklar, ilerlemekten ilmeğe ilerliyor. Batı sanatının tabu kırıcı yapıtlarından biri, Courbet''nin Dünyanın Başladığı Yer''i, 1866 yılında bir Osmanlı koleksiyoncusu tarafından ressama ısmarlandığı andan, 1995''te Orsay Müzesi''nde kamuya sunuluşuna dek, çeşitli "peçe"lerin altında saklı tutulmuştu.... Enis Batur''un ''Elma''sına toplatma! Enis Batur''un Elma adlı romanı İstanbul 4.Sulh Ceza Mahkemesi tarafından müstehcen bulunarak toplatılmıştır. Enis Batur''un ''Elma''sına beraat! Kısa sürede iki baskı yapan ve müstehcen bulunarak toplatılan Enis Batur''un ''Elma'' adlı romanı İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi''nin 23 Aralık 2005 tarihli kararı ile beraat etti. Kitabın 3. baskısı yapıldı. Yayınevi açıklaması: Elma beraat etti! Enis Batur''un Elma adlı romanı, 16 Temmuz 2002 tarihinde İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi''nde yapılan duruşması sonucu beraat etti. Elma hakkında 22/01/2002 tarihinde İstanbul 4. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından müstehcen yayın olduğu gerekçesiyle TCK''nın 426. Maddesince ceza davası açılmıştı. Tüm duruşmalarda toplatmaya gerekçe olan resimlerin dünyaca ünlü ressamlara ait tıpkıbasımlar olduğunu, toplatma kararı vererek Rönesanstan günümüze plastik sanatlar adına yaratılmış tüm değerlerin cezalandırıldığını ve bu yüzden böylesi bir yanlışın önüne geçilmesini istemiştik. Bugünkü duruşmada karar tutanaklara "kitabın kapağında ve içersinde kullanılan resimlerin dünyaca ünlü müzelerde sergilendiği, halkın ar ve haya duygularını incitici olmadığı, sanat değeri bulunduğundan unsurları itibariyle oluşmayan suçtan sanıkların beraatine, kitap hakkında verilmiş toplatma kararının kaldırılmasına" şeklinde geçerek sonuçlanmıştır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963