scorecardresearch.com Doğanın Yarattığı Gibi ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Doğanın Yarattığı Gibi

Doğanın Yarattığı Gibi

Yazar : JOHN COLAPINTO

Sayfa Sayısı : 245

Yayınevi : AYKIRI YAYINLARI

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Doğanın ve yetiştirme koşullarının cinsiyet ve cinsel kimlik üzerindeki etkileri ve hangisinin belirleyici olduğu uzun zamandır tartışılmaktadır. 1960 lı yıllarda ABD de yaşanmış bir olay konuyla ilgili çeşitli teorik görüşlerin sınanması ve yeni açılımlar getirilmesi açısından son derece ilginç ve aynı zamanda trajiktir. Erkek olarak doğan Bruce un Brenda ya dönüştürülmek istenmesi ve sonuçta 14 yılın ardından David olmakta karar kılınmasını anlatan bu gerçek yaşam öyküsü tıp dünyasında olduğu kadar sosyal bilimler alanında da hala tartışmalara, bilimsel tebliğlere konu olmaktadır.
 • 1967 de doktorların ellerine yüzlerine bulaştırdıkları bir sünnet ameliyatından sonra penisini kaybeden bir bebeğin ailesi radikal bir tedaviyi kabul eder. John Hopkins Hastanesinde görev yapan cinsel kimlik ve cinsiyet değiştirme konusunda ünlü bir uzmanın tavsiyesiyle çocuk ameliyat edilerek bir kız gibi büyütülmeye başlanır. Başlangıçta tam bir başarı olarak ilan edilen bu deneyim çocuğun bir ikiz kardeşi olduğu için çok daha ilginç bir hal alır. Sağlıklı bir erkek çocuğu olarak büyütülen ikiz kardeşi tedavinin kontrolü için mükemmel bir olanak sunmaktadır.
 • Ne var ki, tedavi başından beri başarısız olmuştur. Aslında çocuk ona empoze edilmek istenen cinsiyete karşı mücadele etmiştir. 14 yaşına gelince, sonunda olanlardan haberdar edildiğinde yaşamını bir erkek olarak devam ettirmeye karar verir.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963