scorecardresearch.com Dışişlerinde 40 Yıl 2 Ay 21 Gün ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Dışişlerinde 40 Yıl 2 Ay 21 Gün

Dışişlerinde 40 Yıl 2 Ay 21 Gün

Yazar : Erdil Akay

Sayfa Sayısı : 240

Yayınevi : ERKO YAYINCILIK

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu anı kitabında, emekli Büyükelçi Erdil Akay 1959 Eylül ayında açılan sınav sonuçu Dışişleri Bakanlığında 31 Aralık 1959 tarihinden itibaren 7 Ekim 1977 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Fahri S. Korutürk’ün Özel Kalem Müdürlüğüne atanmasına kadarki yıllara ait anı ve gözlemlerini anlatmaktadır.
Bu onyedi yıl Bakanlığa girişinden Washington’daki Büyükelçiliğimize atanmasına kadarki yılları; Merkezden ilk dış sürekli dış görevi olan Washington’daki üçbuçuk yılını; ardından rotasyon uyarınca atandığı Delhi’deki iki yılını; bu ilk dış görev turundan döndüğü Merkez’de Şube Müdürü ve Bakan Özel Müşavir Yardımcısı olarak geçirdiği iki yılını içermektedir. Erdil Akay bu yıllarını “Çıraklık” olarak değerlendirmiştir.Bu “Çıraklık Yıllarını”, ikinci dış görev turunda önce Brüksel’deki KAAÖ (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü NATO)  Genel Yazmanlığı  Siyasî Dairesinde siyasî danışman ünvanı ile çalıştığı iki yıl üç ay;  bunun ardından Büyükelçilik Müsteşarı/Daimî Temsilci Yardımcısı olarak görevlendirildiği Strazburg’daki Avrupa Konseyi nezdindeki Daimî Temsilciliğimizdeki iki yıl sekiz ay; bu ikinci dış görev turundan Merkeze dönüşünde Daire Başkan Vekili olarak çalıştığı bir yılı biraz aşkın süre ve bunun ardından Çankaya’daki görevine atanmasına kadarki dönem izlemektedir. Erdil Akay bu yıllarını “Kalfalık” olarak değerlendirmiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963