scorecardresearch.com Çirkin Amerikalılar / Asya Piyasalarında Milyonlarca Dolarlık Vurgun Yapan Ivy League Kovboylarının ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Çirkin Amerikalılar / Asya Piyasalarında Milyonlarca Dolarlık Vurgun Yapan Ivy League Kovboylarının

Çirkin Amerikalılar / Asya Piyasalarında Milyonlarca Dolarlık Vurgun Yapan Ivy League Kovboylarının

Yazar : Ben Mezrich

Sayfa Sayısı : 355

Yayınevi : SALYANGOZ YAYINLARI

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Hırslı Princeton mezunu John Malcolm, çocukluğundan beri peşini bırakmayan yoksulluğuna sünger çekmek ve Amerikan Rüyası''na ulaşmak arzusundadır. Günün birinde gizemli bir telefon alır ve büyük bir servet için şansını denemek üzere Asya''nın egzotik diyarlarına davet edilir. Bu daveti değerlendirip, elinde küçük bir sırt çantasıyla, ne dilini, ne kültürünü tanıdığı Japonya yollarına düşen Malcolm, kendisi gibi yabancı borsacıların tuhaf, adrenalin yüklü ve sınır tanımayan yaşamlarına dahil olur. Hollywood filmlerinden çıkma garip karakterlerle iş bağlantıları ve arkadaşlıklar kuran Malcolm, orman kanunlarının geçerli olduğu bu dünyada ayakta kalmayı yavaş yavaş öğrenir. Önce, İngiltere''nin en eski mali kuruluşlarından Barings Bank''ı, iki milyar dolarlık kaybıyla iflas ettiren 26 yaşındaki Nick Leeson''un yanında borsa uzman yardımcısı olarak çalışır. Sonraki durağı, gizemli ve parlak fon yöneticisi Dean Carney''nin kadrosudur. Burada, Carney''nin sağ kolu olan Malcolm, bir anda Tokyo''nun en önemli vadeli işlem uzmanlarından biri haline gelir. Arada, Yakuzalardan birinin kızıyla gönül ilişkişine girmiş, olmadık işlerden bir servet kazanmış ve Asya piyasalarına günümüzdeki kumarhane görünümünü kazandıran saldırgan Japon gangsterleriyle karşı karşıya kalmıştır. Malcolm ve onun yirmili yaşlardaki Ivy-League mezunu meslektaşları, yozlaşmış ahlaki değerleri ışığında kendi iktisadi teorilerini yaratırlar: Savaş Baltasıyla Arbitraj... Asya piyasalarındaki çılgın dalgalanmalardan faydalanıp, 1990''lar boyunca, bugüne değin görülmedik çapta servetler kazanırlar. Yoğun aksiyon, romantizm, kadın ticareti, garip ve canlı mekânlar ve egzotik karakterleriyle Çirkin Amerikalılar finans dünyasını sarsacak ve bir dönemi yeniden tanımlayacak gerçek ve söylenmemiş bir hikâye. Kitap, pek de masum olmayan karakterlerin gerçek adlarını gizlese de, gerçek bir öyküye dayanıyor ve okurun kendini özdeşleştirebileceği bir ana karakter, gönül çelen bir aşk ilişkisi, para, tehlike, takdir arzusu, gerilim ve Amerikan Rüyası gibi harikulade bir anlatımdan beklenen tüm unsurları bir araya getiriyor... Mekânı Batırmak adlı rekorlar kıran kitabın yazarı Mezrich, dünyayı tanıdığını zanneden masum bir çocuğun en nihayet hayatın küçük ama önemli bir parçasını kavramasına dair bu enteresan kitabında, sağlam gazetecilik çalışmasını bir roman anlatımıyla ustaca birleştiriyor. - Publisher''s Weekly-
 • Mezrich hikayesini nasıl kurgulayacağını çok iyi biliyor. Okura, arka fonda kolay para kazanan, spor arabalar kullanan ve Tokyo''nun göbeğindeki dehlizlerde çılgınlıklar yaşayan Amerikalıları anlatırken, düzenli aralıklarla çözecek ahlaki ikilemler de sunuyor... Kesinlikle çok eğlenceli bir kitap ama okur bunun ne kadarı gerçek olabilir diye sormadan da edemiyor.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963