scorecardresearch.com CHP ile Bir Ömür ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
CHP  ile Bir Ömür

CHP ile Bir Ömür

Yazar : Erol Çevikçe

Sayfa Sayısı : 336

Yayınevi : MEDYAMEN

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Erol Çevikçe''nin kaleminden: CHP ile bir Ömür


Medyamen Yayınevi’nın ilk kitabı “CHP ile Bir Ömür” okuyucularıyla buluşuyor. Kitap Erol Çevikçe’nin kaleminden CHP’yi ve 70’lerden 2000’lere Türk Sosyal Demokrasisinin yaşadığı kırılma noktalarını anlatıyor.

İSMET PAŞA’NIN ELİ
Kitap, Çevikçe’nin şehzadeler şehri Amasya’da henüz bir ilkokul öğrencisi iken İsmet Paşa’nın başını okşamasıyla aralarında oluşan karşılıklı sıcak duygular içinde başlayan bir hikayeyi anlatıyor. Ortaokul yıllarında Demokrat Parti’nin etkisinde kalan, lise yıllarında bütün dünyayı kasıp kavuran sosyalizmin içinden geçerek gelen genç bir politikacı olarak 1973’te CHP sahlarında bir milletvekili olarak parlamentoya adım atan Erol Çecikçe, Ecevit Hükümetlerinde Bayındırlık ve Ulaştırma bakanı olarak da hizmet veriyor.

DERVİŞ GENEL BAŞKAN OLURSA SEN CUMHURBAŞKANI OLURSUN!
Çevikçe’nin siyasi hayatındaki asıl kırılma noktası, ilk kilometre taşı, 1976’da başlayan Ecevit-Baykal arasındaki parti içi liderlik mücadelesinde Deniz Baykal kanadında yer alması. 12 Eylül sonrasında CHP’nin başında kalması için Ecevit’e kesinlikle liderlik kavgası vermeyeceğim diyen Baykal’ın yayında yer alan tek kişi olan Erol Çevikçe’nin asıl radikal önerisi ise 2002 seçimlerinde Baykal’a yazdığı mektupta partinin başına Kemal Derviş’in geçmesini önermesi. Çevikçe, Derviş partinin başına geçmesi halinde tarihin bütünüyle değişeceğini, 2007’de Deniz Baykal’ın Çankaya Köşküne çıkacağını ifade ediyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963