scorecardresearch.com Cengiz Han Yaşamı Ölümü Ve Yeniden Dirilişi ( Genghıs Khan Life, Death And Resurrection ) ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Cengiz Han Yaşamı Ölümü Ve Yeniden Dirilişi ( Genghıs Khan Life, Death And Resurrection )

Cengiz Han Yaşamı Ölümü Ve Yeniden Dirilişi ( Genghıs Khan Life, Death And Resurrection )

Yazar : John Man

Sayfa Sayısı : 407

Yayınevi : NOKTA YAYINLARI

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Cengiz Han, tarihteki ölümsüz isimlerden biridir; felaket, kahraman, askeri deha ve yarı-tanrı olarak anımsanır. Müslümanlara, Ruslara ve batılılara göre Cengiz; milyonların katili, acımasız bir zalimdir. Anavatanı olan Moğoloistanda, ulusun saygıdeğer babası; Çinde ise hanedanın kurucusu olarak onurlandırılır. İç Moğolistandaki mozolesinde, Moğollar Cengizin ruhu için dua ederler. Dünyanın en merhametsiz işgalcisi, Moğolistanda barışın ve uzlaşmanın temsilcisidir. Cengiz gençlik yıllarında, uzak dağ eteklerinde düşmanlarından saklanan bir kaçak olarak yaşıyordu. Ancak aynı kişi, dünya üzerindeki en büyük imparatorluğu kurarak, dünya tarihini değiştirdi. Ölümüne (1227) kadar Roma topraklarının iki katı büyüklüğünde bir imparatorluğu, zekice; ama bir okadar da zalimce yönetmeyi başardı. Varisleri; işgal edilen toprakları elde tutabilmek ve sınırları daha da genişletebilmek için, Cengizin öldüğü haberini gizlediler ve bu giz, onu günümüze kadar sardı. Hala keşfedilememiş ve hazinelerle dolu olduğu düşünülen Cengizin mezarı, günümüze dek sayısız spekülasyona konu edilmiştir. Bu kitap, Cengizin yükselişi ve fetihleriyle ilgili, dikkat çekici bir çalışmadır. John Man, Çin ve Moğolistandaki birincil kaynaklardan yararlanarak, Cengizin yaşayan etkisini ortaya koymayı hedefliyor. Yazar, Cengizin kendi soylarından geldiğini savunan iki ülke; Çin ve Moğolistan arasında yaşanan gerilime ışık tutuyor. Man, Cengizin hayatını kaybettiği sanılan gizli vadide araştırma yapan ilk yazar ve onun gömüldüğü düşünülen kutsal dağa tırmanan birkaç batılıdan biridir.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963