scorecardresearch.com Çankaya’da Gazi’nin Hizmetinde ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Çankaya’da Gazi’nin Hizmetinde

Çankaya’da Gazi’nin Hizmetinde

Yazar : Mevlüd Baysal

Yayınevi : DESTEK YAYINLARI

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.“Atatürk''ün çok yakınında yaşayıp esaslı bir hatırat bı­rakmadan göçüp giden bedbahtlar olduğu gibi, onu, adım adım takip edecek kadar yakınında yaşayıp da henüz hayat­ta bulunanlar da vardır. İşte hayatta bulunan bu bahtiyar insanların bize neler hazırladığı henüz malûm değildir..........
Türkiye’nin kaderi ve âtisi üzerinde, Atatürk''ün ne mu­azzam bir tesir yapacağı ilk zamanlar ve o yaşarken pek fark edilemiyordu. Şimdi gün geçtikçe o, bu memleketin na­sıl bir talih yıldızı imiş, büsbütün belli olmaya başladı. Da­ha da belli olacak..........
Düşündüm ki, Atatürk''e ait ne varsa, bütün Türk ço­cukları ona müştaktırlar, ona muhtaçtırlar.
Düşündüm ki, bütün Türk yavruları aynı merak ve iş­tiyakla bu notları okumak isteyeceklerdir.”

Mevlüt Baysal, Atatürk''le olan anılarını anlatırken, Gazi''nin etrafındaki çalışanlar tarafından nasıl karşılandığına ve nasıl muamele gördüğüne de değiniyor. Gazi''nin Çiftliği''nde geçirdiği süre içinde Atatürk''ten çok saygı ve ilgi görse de, etrafındaki diğer çalışanların muamelesi kendisini rahatsız etmiş ve görevinden istifa etmiştir.

Bir dönem Atatürk’ün Çankaya Köşkünde bahçıvanlığını yapan Mevlüt Baysal anlatıyor…

Bir döneme ışık tutması dileğiyle……

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963