scorecardresearch.com Bir Devrim İki Darbe ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bir Devrim İki Darbe

Bir Devrim İki Darbe

Yazar : KÂMİL KARAVELİOĞLU

Sayfa Sayısı : 392

Yayınevi : GÜRER YAYINEVİ

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Balkan Harbi''nden Galiçya Cephesi''ne, oradan İstiklal Savaşı''nın Büyük Taarruzu''na kadar, 10 yıl askerlik yapan Aksekili Osman Çavuş''un oğullarından Kâmil Karavelioğlu, 1927''de dünyaya geldi.
Kuleli''den itibaren geçirdiği başarılı eğitim, öğretim dönemlerinden sonra, 196O''ta, 33 yaşında bir kurmay Yüzbaşı olan Karavelioğlu; Demokrat Parti''nin tekin olmayan gidişine karşı, Türk Silahlı Kuvvetleri içinde gizlice örgütlenen bir avuç idealist ihtilâlci subayın arasına, yakın arkadaşları Numan Esin ve Muzaffer Özdağ aracılığıyla katıldı.
Peki; bundan sonra artık, 27 Mayıs 1960 Devrimi yapacak ekibin içindeki Kâmil Karavelioğlu''nu neler bekliyordu?
• 27 Mayıs 1960 gecesi için yapılan görev bölümünde ona ne düştü?
• Milli Birlik Komitesi''nin yapısı nasıldı?
• İhtilâli Türkiye radyolarından duyuran "Güçlü Albay" Alparslan Türkeş nasıl müsteşar oldu, müsteşarlıktan nasıl uzaklaştırıldı?
• "İlim Heyeti" 1961 Anayasası''nı nasıl hazırladı?
• İltimaslı paşalar kimlerdi?
• Milli Birlik Komitesi hangi kanunları çıkardı?
• Milli Birlik Komitesi''ndeki "daha uzun yönetimde kalalım" diyen 14''ler nasıl tasfiye edildi?
• "Muhteris" Albay Talat Aydemir''in lider olduğu Silahlı Kuvvetler Birliği neydi ve neler yaptı?
• Yassıada''da Yüksek Adalet Divanı''nın verdiği idam kararlarının infazı Milli Birlik Komitesi''nde nasıl oylandı?
• Silahlı Kuvvetler Birliği''nin Şubat 1962 ve Mayıs 1963 kalkışmaları nasıl önlendi, Talat Aydemir ve Fethi Gürcan neden idama gitti?
• 12 Eylül 1980 darbesi''nin mucidi Kenan Evren nasıl "Kore Kıdemi" kazandı?
• Kenan Evren 12 Eylül 1980''den tam iki yıl evvel darbeye nasıl karar verdi?
Bunlar ve benzeri pek çok olayın içinde yaşayan Kâmil Karavelioğlu 1961 Ekimi''nde "Tabii Senatör" oldu. 1961 seçimlerinden sonra parlamentonun açılıp hükümetin görev yapmaya başlamasına rağmen hâlâ darbe peşindeki Silahlı Kuvvetler Birliği''nin 20-21 Şubat 1962 ve 21-22 Mayıs 1963 kalkışmalarına yakından tanık oldu. Aralarında kendi komite arkadaşlarından bazılarının da bulunduğu isyancıların önderleri Talat Aydemir ve Fethi Gürcan''ın idamlarını yaşadı. Ardından yeni, yeni hükümetler, seçimler kargaşa ve kaotik yıllar içinde 12 Mart 1971 Muhtıralı Darbesi''ni, her şeyi "atomize eden" 12 Eylül 1980 Darbesi''ni yaşadı, gördü.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963