scorecardresearch.com Batan Bankanın Günlüğü ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Batan Bankanın Günlüğü

Batan Bankanın Günlüğü

Yazar : Turgut Bilgin

Sayfa Sayısı : 144

Yayınevi : AKİS KİTAP

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Batan Bankanın Günlüğü, 2001 krizinde batan üç ayrı bankanın batış sürecine yönelik olarak kaleme alınan günlüklerden ve notlardan oluşuyor. Bankaların batışa sürüklenişi, bu süreç içinde geçirdikleri değişim ve dönüşümler, açıklık ve şeffaflıkla gözler önüne seriliyor. Bankaların batış sürecinde yaşanan olayların sadece yer ve şahıs isimleri değiştirilerek anlatıldığı bu sayfalarda, o günlerin ekonomik ve finansal arka planı okurla buluşuyor.
Kriz döneminde 2 yıl içinde 22 banka birden battı. Batan bankalar tasfiye edilerek kapatıldı. Bankaların batışında hiç hataları olmadığı halde binlerce bankacı 2001 krizinin mağduru oldular. Hortumcu damgasını yiyenler de cabası…
Şimdiye kadar hep kriz suçlusu arandı, gerçek kriz mağdurları yok sayıldı. Şimdi yapılması gereken, 53 bin bankacının mağduriyetinin tazmin edilerek giderilmesidir. İyi yetişmiş, eğitimli 53 bin bankacının ve onların mesleki birikimlerinin birdenbire ekonomik hayatın dışında bırakılmasının ülke ekonomisinde nelere mal olduğu tartışılmalıdır.
Sancılı günlerin perde arkasını gözler önüne sermek amacıyla kaleme alınan anı-roman değerindeki bu eser, bir dönemin ekonomik panoramasını öğrenmek ve irdelemek adına harika bir başucu kaynağı…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963