scorecardresearch.com Barak'tan Avrasya'ya ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Barak'tan Avrasya'ya

Barak'tan Avrasya'ya

Yazar : Bekir Okan

Sayfa Sayısı : 226

Yayınevi : DOĞAN KİTAPÇILIK

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türk coğrafyasının derinliklerinden kopup gelen bir aile…
Anadolu’dan Avrasya’ya uzanan çarpıcı bir yaşamöyküsü…
Sevgiyle ve dostluklarla şekillenen bir yaşam felsefesi…
Ülke çıkarlarını her şeyin üzerinde gören bir anlayış…

Dostum Bekir Okan;
Ülkene katkıların ve çevrenle paylaştıkların için gönülden teşekkürler…

Prof. Dr. Ahat Andican (eski devlet bakanı)

Bütün olanaksızlıklarına rağmen olmazı olur kılan, çaresizliği fırsata dönüştüren, hırslı, iradeli, ilkeli bir adam. Ve onu besleyen Antep kültürü, yani Nizip. Ve elbette Okan ailesi. Mutluluklardan çok trajik olayların acımasızca kesintiye uğrattığı bir yaşam sarmalı. Bu öykü ülkemizin sosyoekonomik yapısındaki altüst oluşların, darbelerle sık sık kesintiye uğrayan demokrasi deneyimimizin, hızla değişen kültürümüzün, yani hepimizin öyküsü. Bekir Okan’la aynı topraklarda doğmuş, oralarda yaşamış biri olarak, bu kitabı yer yer hüzünlenerek, yer yer gülümseyerek, yer yer şaşırarak, merakla, zevkle okudum. Ve okuyan herkesin, ülkemiz, insanımız ve kendisi hakkında bir şeyler bulacağını düşünüyorum.

Ahmet Ümit (yazar)

Yurtdışına gittiğimde, kitabevlerinin “biyografi-otobiyografi” raflarını hep büyük bir kıskançlıkla karıştırırım. Resmi belgelere yansımayan gerçek bir tarihin tanığı olan insanların yazdıkları anıların, bazen ciltler dolusu tarih kitabından daha öğretici olduğunu düşünürüm. Bizde nedense kimse anılarını yazmaya cesaret edemez. Bu yüzden de resmi tarih ile yaşanan, elle tutulabilen tarih arasındaki bağı kurmakta zorlanırız. Okuduklarımız kupkuru bir anlatı olarak kalır, ete kemiğe bürünüp gözümüzün önünde canlanmaz. Bu kitapta sadece bir girişimcinin ve başarılı işadamının kişisel öyküsünü değil, aynı zamanda o dönemin canlı tarihini de okuyor ve belli bir tarih döneminde nelerin yaşandığını da daha iyi anlayabiliyoruz.

Mehmet Y. Yılmaz (gazeteci)

1968 yılında öğretmen okulundan mezun olduk ve her birimiz yurdun değişik yörelerine savrulup gittik. Kendisini bir daha görmedim. Uzun yıllar sonra onunla İstanbul’da tekrar karşılaştık. O, ünlü bir işadamı, büyük bir holdingin patronu, ben İstanbul Adli Yargı’da hâkim idim. Acıbadem’deki Okan Holding merkezinde buluştuk ve sohbet ederek öğretmen okulundaki anılarımızı tazeledik. Çocukluğumuzun taş hayatlı evlerinin avlularında, daracık taş sokaklarında, bağ ve bahçelerde oynadığımız oyunlar, toprak damlarda yıldızlı semaların altında uyuduğumuz yaz geceleri…

Bekir Sıtkı Sezer (İstanbul Asliye Hukuk hâkimi, yazar)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963