scorecardresearch.com Babama Söz Verdim (Hayatım, Anılarım) ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Babama Söz Verdim (Hayatım, Anılarım)

Babama Söz Verdim (Hayatım, Anılarım)

Yazar : Nurettin Çarmıklı

Sayfa Sayısı : 400

Yayınevi : ARKADAŞ YAYINEVİ

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Babam bir ara biraz doğruldu. "Bak oğlum" dedi. "Ben iyileşirim diye İstanbul’a gidiyorum ama belli olmaz. Çok umudum yok. İyileşirsem anneni de sizleri de hemen yanıma alacağım. İstanbul’a geleceksiniz. Ama iyileşemezsem, evet iyileşemezsem çocuklar sana emanet. En büyük sensin. Annen, kardeşlerin sana emanet. Ben size nasıl baktıysam sen de onlara öyle bakacaksın!" dedi.

Ben hiçbir şey söyleyemedim. Sözler, hıçkırıklar boğazımda düğümlendi. "İyi olacaksın, baba" gibi şeyler söylemek istedim. Teselli etmek, moral vermek istedim. Belki öyle bazı sözler de çıktı ağzımdan ama gerçekte sessiz kaldım.

"İyileşemezsem çocuklar sana emanet. En büyük sensin. Annen, kardeşlerin sana emanet. Ben size nasıl baktıysam sen de onlara öyle bakacaksın!" İşte bu sözler beynime çakıldı kaldı. Hopa’ya varana kadar bozuk plak gibi babamın bu sözlerini tekrarlayıp durdum kafamın içinde.

O sözler, babamla o son konuşmamız, yıllardır canlılığından hiçbir şey kaybetmedi. Hayatım boyunca attığım her adımı etkiledi. Çalışmalarımda, iş hayatında beni sürekli kamçıladı. Tembelliğe yönelmeme, boş vermeme izin vermedi. O gün, o kamyonun içinde, babam omuzlarıma çok ağır bir sorumluluk yükledi.

Onun ölümünü hiç aklıma getirmek istemiyordum. Ölümü ona hiç konduramıyordum ama babam "Kardeşlerin sana emanet" dediğinde içimden sessizce "Söz, baba." demiştim. "Söz, sen bize nasıl baktıysan, ben de onlara öyle bakacağım."

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Bir Alman Üstat Heidegger'

  Yazar : Rüdiger Safranski

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Bir Alman Üstat Heidegger - Rüdiger Safranski Martin Heidegger 20. yüzyılın en etkileyici ve üzerinde en çok tartışılan...
  Devamı...
 • 'Paşa Paşa Yatacaksınız'

  Yazar : İkrami Özturan

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Paşa Paşa Yatacaksınız - İkrami Özturan Bu kitabın yazarı İkrami Özturan, “Konu mizah olunca, Hasdal’dakilerin...
  Devamı...
 • 'Bir Ressamın Bahçe Güncesi 2'

  Yazar : Aysun Berktay Özmen

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Bir Ressamın Bahçe Güncesi 2 - Aysun Berktay Özmen Doğa sevgisini insan sevgisiyle, bahçesine gösterdiği özeni tüm...
  Devamı...
 • 'Nefsi İstanbul - Suriçi’nde Kayıp Zamanlar'

  Yazar : Mustafa Yoker

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Nefsi İstanbul - Suriçi’nde Kayıp Zamanlar - Mustafa Yoker Bu bir İstanbul masalıdır… Fatih denince aklıma Renk,...
  Devamı...
 • 'Hicaz'dan Endülüs'e'

  Yazar : Ersin Nazif Gürdoğan

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Hicaz''dan Endülüs''e - Ersin Nazif Gürdoğan Bilim ve teknolojinin bireysel ve toplumsal etkileri, değişik alanlarda...
  Devamı...
 • 'Vaktidir'

  Yazar : Emre Karataş

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Vaktidir - Emre Karataş “Çünkü Dilin Dökemediğini Göz Akıtır” Vaktidir" aşkın ve uzakların kitabıdır. 3 milyona...
  Devamı...
 • 'Körebe, Kelebeğim Münevver’in Ardından…'

  Yazar : Süreyya Karabulut

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Körebe, Kelebeğim Münevver’in Ardından… - Süreyya Karabulut SÜREYYA KARABULUT, BİRİCİK KIZI MÜNEVVER’İ VE OLAY SONRASINDA...
  Devamı...
 • 'Yage Mektupları'

  Yazar : William Burroughs

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Wiiliam Burroughs efsane romanı Junky’yi “Yage” kelimesi ile bitirir. Güney Amerika kıtasında geçen bu arayış öyküsü; etnografik, ekolojik, politik, şiirsel ve eşcinsel bir dil ile beslenir.
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963