scorecardresearch.com Atatürk ve Can Yoldaşı Nuri Conker ve Tüm Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname Kitapları Radikal Kitap'ta!
Atatürk ve Can Yoldaşı Nuri Conker

Atatürk ve Can Yoldaşı Nuri Conker

Yazar : Yaşar Gürsoy

Sayfa Sayısı : 227

Yayınevi : ALFA YAYINLARI

Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Büyük asker, kurtarıcı ve önder Gazi Mustafa Kemal ile silah arkadaşı, devlet adamı Nuri Conker''in dostlukları Selanik''teki çocukluk yıllarının sokak oyunlarına dayanır. Daha sonraki yıllarda Selanik''te Üçüncü Ordu''da, Hareket Ordusu''nda, Arnavutluk Harekatı''nda, Afrika''da Trablusgarp''ta, Çanakkale''de Conkbayırı''nda, Doğu''da Muş Cephesi''nde, Kurtuluş Savaşı''nın her saniyesinde ve devrimler boyunca hep beraberdirler.
Salih B.ozok ve Kılıç Ali ile birlikte "Çankaya''nın Silahşorları" ya da "Mutad Zat" olarak da anılan Nuri Conker''in Atatürk''ün gözündeki yeri bambaşkadır. Aralarındaki şakalaşma ve samimiyet -Atatürk''e "Kemal" diye hitap eden tek arkadaşıdır- herkes tarafından bilinmektedir. Atatürk, Conkbayırı Muharebesi''nde gösterdiği kahramanlıklar nedeniyle ona "Conker" soyadını bizzat vermiştir.

Nuri Conker''in, Atatürk ile Latife Hanım''ın boşanmalarında payı olduğu iddia edilmekte, hatta Atatürk ile İsmet İnönü''nün dahi ilişkilerinin bozulmasında onun düşüncelerinin etkili olduğu öne sürülmektedir. Bu iddiaların ne derece doğru olduğu bilinmemektedir. Nuri Conker''in hiçbir anısını kaleme almadığı ya da yazdıysa bile hiç kimseye emanet etmediği düşünülürse tek taraflı bir iddiaya kim inanabilir?

Gazeteci ve televizyoncu Yaşar Gürsoy''un gerçek anılara ve belgelere dayalı bu eserinde, Nuri Conker''in yaşamını okurken aslında Atatürk''ün anılarını da okuyacaksınız.

"... Atatürk, Conker''e öylesine güvenmiştir ki, Sofya''ya göreve giderken sevgilisi Madam Corinne''i ona emanet etmiştir... Büyük kahraman, vefalı dost ve saygın devlet adamı Nuri Conker''in bilinmeyen yönlerini belgelere dayanarak, yalın bir dille anlatan ve böylece gelecek kuşaklara cok değerli bir kaynak armağan eden Yaşar Gürsoy''u bir kez daha kutluyorum."
UĞUR DÜNDARAtatürk’le ilgili onlarca kitap yazılmış olmasına, hakkında pek çok belgesel yayın yapılmasına ve çevresindeki insanlardan bile o kadar sıkça söz edilmesine rağmen, bu isimler içerisinde en az sözü edilenidir Nuri Conker. Bunun sebebi, Atatürk’ün her adımında yanında olmasına rağmen Conker’in kendinden sonrakilere hiçbir yazılı belge bırakmaması da olabilir, İnönü’yle aralarının açık olduğu veya Gazi’nin Latife Hanım’dan ayrılmasında Gazi’ye cesaret verdiği dedikoduları da olabilir. Gerçek olan bir şey var ki Atatürk’ün hayatındaki bu önemli adama dair eksiklerin giderilmesinin zamanı çoktan geldi de geçiyor bile. Daha önce pek çok belgesele imza atan gazeteci Yaşar Gürsoy, Salih Bozok ve Kılıç Ali ile birlikte “Çanakkale Silahşorları” içinde anılan Nuri Conker’in Atatürk’le beraber geçirdiği günleri anlatıyor. Sayısız kaynaktan yararlanan Gürsoy, Atatürk’le aynı tarihte, aynı mahallede doğan ve onunla mahalle mektebinden harp okulu sıralarına, Trablusgarp’tan Çanakkale’ye, TBMM’den Çankaya’ya hep yanında olan, ama fotoğraflarda pek görünmeyen bu önemli ismi ele alıyor. Pek çoklarının aksine Atatürk’e “Kemal” diye hitap edebilecek kadar yakınında yer alan, Conkbayırı Muharebesi’nin kahramanlarından Nuri Conker’in hayatıyla beraber Atatürk’ü de yeniden okuyacağınız bir kitap.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Son Yıllarım'

  Yazar : Albert Einstein

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Son Yıllarım’da Einstein’ın ele aldığı konular sadece toplumsal ve felsefi konularla da sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda klasik mekanik, Newton fiziği, görelilik ve kuantum fiziği hakkında çok değerli tartışmalar var.
  Devamı...
 • 'Yüzleşme Vakti'

  Yazar : Halit Ertuğrul

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Yüzleşme Vakti - Halit Ertuğrul Ölümün esrarengiz dokunuşlarını iliklerimize kadar hissettiğimizde, hayat yolunun...
  Devamı...
 • 'Bilinmeyen Menderes 1'

  Yazar : Mükerrem Sarol

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Devamı...
 • 'Şarık Tara - Sınırların Ötesinde'

  Yazar : Çiğdem Tüzün, Sühan Muratlı

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Şarık Tara’nın iş yaşamı ve uluslararası ilişkiler...“Neden Anlattım?Hayatım boyunca hem kurduğum şirketi bir dünya şirketi...
  Devamı...
 • 'Kırmızı Motosiklet '

  Yazar : Fatma Akerson

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Kırmızı Motosiklet - Fatma Akerson “Kırmızı Motosiklet”, “Kumsaldaki Minik Ayak İzleri” ve “Belakane” adlı üç uzun...
  Devamı...
 • 'İncir Çekirdeği - Hereke’den Çıktım Yola'

  Yazar : HALUK DURSUN

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  İncir Çekirdeği - Hereke’den Çıktım Yola - Haluk Dursun “Küçüklüğümden beri okumaya, dinlemeye, sormaya, yazmaya...
  Devamı...
 • 'Halkın Sesinden İktidarın Borazanına'

  Yazar : Zeki Sözer

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Halkın Sesinden İktidarın Borazanına - Zeki Sözer 1927’den günümüze radyo televizyon Önce radyo vardı…...
  Devamı...
 • 'İç Dünyamdan Notlar'

  Yazar : Paul Auster

  Tür : Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname


  Yaşamöyküsünü, Kış Günlüğü kitabında fiziksel varlığının gelişim süreciyle aktaran usta yazar Paul Auster, İç Dünyamdan Notlar’da da iç benliğinin dış dünya ile karşılaşma sürecindeki gelişimini anımsıyor.
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963