scorecardresearch.com Türkiye'de Kitle İletişim Özgürlüğü ve Tüm Anayasa Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türkiye'de Kitle İletişim Özgürlüğü

Türkiye'de Kitle İletişim Özgürlüğü

Yazar : Ömer Gedik

Sayfa Sayısı : 262

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Anayasa Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Bu çalışmada, kitle iletişim özgürlüğünün genel teorisi ortaya konarak, Kitle iletişim kavramından hareketle, bu kavramın özgürlük boyutu ele alınmıştır.
Mevzuatımızdaki düzenlemelere kısaca yer verilerek kitle iletişim özgürlüğünün yargı kararlarındaki yansımasına, doktrindeki tartışmalara da girilerek yer verilmiştir. Bu amaç doğrultusunda ilk önce doktrinde de henüz uzlaşı sağlanamamış olan kitle iletişim kavramı, kitle iletişim araçları da göz önünde bulundurularak tartışılmıştır. Ayrıca, özgürlüğün karşılaştırmalı hukuktaki görünümü anlatılmış ve siyasi rejimlerdeki uygulanışı, genel olarak ele alınmıştır. Karşılaştırmalı hukuktan bahsedilirken özgürlüğün ilk olarak ortaya çıkış sürecinden başlanarak günümüze kadarki dönem incelenmiştir.

Ayrıca kitapta Anayasamızdaki kitle iletişim özgürlüğü ile ilgili hükümlerden bahsedilmiş, bu özgürlük ortaya konduktan sonra, özgürlüğün sınırlandırılmasına ilişkin düzenleme ve sınırlar belirtilmiştir. Pozitif hukukumuzdaki kitle iletişim özgürlüğüne yer veren ve bu özgürlüğü sınırlandıran bazı düzenlemelerden bahsedilmiş ve özgürlüğün Türk yargı kararlarındaki görünümü genel olarak ortaya konmuştur. Ayrıca kitle iletişim özgürlüğünün önündeki en büyük engel olan tekelleşmede incelenen konular içerisindedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963