scorecardresearch.com Anayasa Teorisi ve Tüm Anayasa Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Anayasa Teorisi

Anayasa Teorisi

Yazar : Zühtü Arslan

Sayfa Sayısı : 295

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Anayasa Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Anayasa Teorisi, mevcut anayasal sorunlara çözüm önerirken iki temel varsayımdan hareket etmektedir. Birincisi, siyasal iktidar itibariyle yozlaştırmaya meyillidir, dolayısıyla etkili bir şekilde sınırlandırılması gerekmektedir. İkincisi, Toplumsal yaşam, farklı düşünce, yaşayış ve inançları içinde barındıran bir çoğulluğa sahiptir, dolayısıyla farklılıkların çoğulcu bir düşünceyle yönetilmesi gerekmektedir. Siyasal iktidarın sınıflandırılmasındaki ve toplumsal farklılıkların yönetimindeki başarısızlık, beraberinde tahakkümü, dışlamayı, ötekileştirmeyi ve çatışmayı getirecektir. Bu varsayımlara dayanan liberal anayasa teorisinin ana hedefi, bir yandan hukukun üstünlüğü, insan hakları ve güçler ayrılığı gibi ilkeler yoluyla siyasal iktidarın etkili bir şekilde sınıflandırıldığı, diğer yandan da siyasal tarafsızlık gereği farklı toplumsal, kültürel, siyasal kimliklerin eşit değer ve saygı gördüğü bir anayasal düzenin kurulması ve süreklileştirilmesidir, Elinizdeki kitap, anaysa teorisinin dayandığı bu temel öncülleri ve bunlardan hareketle geliştirilen normatif ilkeleri tartışmaktadır. Kitapta teorik anayasal sorunların yanı sıra, Türk anayasalarının düşünsel temelleri ve Türk anayasa yargısının özgürlükler karşısındaki tavrı da incelenmektedir. Bu yönüyle kitap, anayasa hukuku siyaset bilimi, hukuk ve siyaset teorisi alanlarında ilgi duyan herkese hitap etmektedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963