scorecardresearch.com Tanrı Öldü ve Tüm Amerikan Edebiyatı Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tanrı Öldü

Tanrı Öldü

Yazar : RON CURRIE Jr.

Sayfa Sayısı : 202

Yayınevi : SİREN YAYINLARI

Tür : Amerikan Edebiyatı

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Bu konuya eğilen kitapların en eğlencelisi.” – The Believer
“Ron Currie, Jr. okuru yeteneğiyle şaşırtıyor.” – The New York Times
“Currie, metni saran hüznü uçuk kaçık icatlarla süslemiş.” – The Guardian
Çağdaş edebiyatın özgün seslerinden Ron Currie, Jr.’dan Nietschze’nin çığlığını kurguya taşıyan, düşündürücü bir yapıt: Tanrı Öldü.
Geçmiş ve geleceği birbirine bağlayan ironi yüklü öykülerden oluşan roman Tanrı Öldü, tuhaf bir mizansenden tanıdık resimler yansıtıyor. Palahniuk, Vonnegut ve Carver’la kıyaslanan Ron Currie Junior, Tanrı Öldü’de insan kılığındayken can veren tanrıdan yoksun kalmış bir dünyanın dünü ve bugününü kurguluyor.
Ron Currie, Jr.’ın tanrısı, insanlık acıları karşısında duyarlı fakat çaresiz. İnsanın zaaflarına endekslenmiş bu esprili anlatı, varoluşun keskin çaresizliği içinde bir yalnızlık ekseninde dönüyor. Konuşan köpeklerden savaşan insanlara, çocuklarına tapanlardan anlamsız varlıklarının yarattığı sancıları kendilerine ve birbirlerine doğrulttukları namlularla dindirmeye çalışanlara uzanan öykülerle yapılandırılmış bu roman, medeni dünyanın karanlıklarını kara bir mizah eşliğinde gözler önüne seriyor.
Kaos, sürüyor.
“Güçlü bir mizah.” – The IndependentNietzsche, “Tanrı öldü” sözünü söylerken aslında ne kastettiğini, yıllar sonra kaleme aldığı ‘Ecce Homo’ isimli kitabında açıklar ve “bu sözüm üzerine bana ‘inanan’ insanlar ortaya çıktı, oysa ben bütün Tanrı inancınızı ortadan kaldırın ve kendinizdeki tanrısallığı görün demiştim,” diye. Tanrı öldü, sözüyle Nietzsche, üst insan olmanın birinci adımını anlatıyordu. Ron Currie Jr. da ‘Tanrı Öldü’ isimli kitabında, Nietzsche’nin efsanevi sözünü ve bu durumun gerçekleşmesi durumunda neler olacağını kurgulayarak olağanüstü bir romana imza atmış. Tanrı, tebdil-i kıyafet etmiş ve insan suretinde dünyaya gelmiştir. Ancak, Sudan’ın Kuzey Darfur bölgesinde bir Dinka kadını kılığındadır ve yaşanan iç savaşta ölür. Durum ortaya çıktıktan sonra dünya büyük bir kaosun içine sürüklenir. Her yerde bir iç savaş ortamına girilmiştir ve bozulan psikolojiler dolayısıyla her yer ‘Mad Max’ şehrine döner. İnsanlar ise içlerindeki ‘inanma ihtiyacı’nı Tanrısal özelliklere sahip olduklarına inandıkları çocuklarda giderirler. Herkes işi gücü bırakmış ve çocuklara hizmet eder olmuştur. Din adamlarının başı çektiği toplu intiharlar başlamış, çocuk savaşçılar türemiş, dünya bir yaşam mücadalesine dönmüştür… Etkileyici kurgusu, anlatımı ve fazlasıyla eğlenceli bu sarsıcı kitabında Ron Currie Jr, Tanrı’nın olmadığı bir dünyada insanların ne kadar yozlaşacağını harika bir mizahla anlatıyor. Colin Powell’ın Bush’a posta koyup istifa etmesiyle başlayan (ki bu bile Powell’ın yapmaya asla maçasının yemeyeceği bir durum ve dolaylı bir yozlaşmadır, çünkü Powell’a göre Powell bu hareketiyle “siyah”laşmıştır) romanda İngilizcede sık karşımıza çıkan God Dog God esprisine de sağlam bir atıf yer alıyor. Tanrı’nın tebdil-i kıyafet suretinin cesedini kemiren vahşi köpeklerde birtakım değişiklikler ortaya çıkar ve konuşmaya, düşünmeye, iradelerini kulanmaya başlarlar ki durumu ilahiyatçılara söylemek istedikleri zaman ‘insanın insana yapabileceği bütün kötülüklere’ şahit olurlar ve açıkça itiraf ettikleri gibi ‘bizim bile yapamayacağımız vahşilikleri insan insana yaparken, değişimden sonra bizdeki kimi insanca davranışları gördüğümde tedirgin oldum’… Ron Currie Jr. laf olsun diye değil, hakikaten sersemletecek bir kitaba imza atıyor…

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963