scorecardresearch.com Pelikan Ales 2007-2011 Tamamı Çözümlü Çıkmış Sorular 2012 ve Tüm Ales Kitapları Radikal Kitap'ta!
Pelikan Ales 2007-2011 Tamamı Çözümlü Çıkmış Sorular 2012

Pelikan Ales 2007-2011 Tamamı Çözümlü Çıkmış Sorular 2012

Yazar : Mesut Aydoğar

Yayınevi : PELİKAN YAYINCILIK

Tür : Ales

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES); yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolara yerleşmek isteyen adaylara Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından uygulanmaktadır. Türkiye'de bir lisansüstü eğitimi progra-mında öğrenim görmek isteyenler de ALES'e girmek zorundadırlar.

        ÖSYM’nin yapmış olduğu bu sınava her sene ilkbahar ve sonbahar dönemi olmak üzere yaklaşık 200.000 aday girmektedir ve bu sayı giderek artmaktadır. Bu nedenle Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) her geçen sene daha da önem kazanmaktadır.

        Daha önceki yıllarda Lisans Üstü Eğitim Sınavı olarak bilinen (LES) sınavı, (ÖSYM) tarafından 2007 yılı Nisan ayından itibaren Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) olarak değiştirilmiştir. Testler açısından LES ve ALES arasındaki tek fark, LES’de yer alan 80 soruluk Sayısal Testi yerine ALES’de 40’ar soruluk Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testlerinin yer almasıdır. Sınavda 40’ar sorudan oluşan Sayısal-1 ve Sayısal-2 testleri ile, 80 sorudan oluşan Sözel testi yer almaktadır. ALES testlerinde yer alan soruların niteliği, daha önce yapılan LES sınavlarında yer alan testlerdeki sorulara benzemektedir.

         Kitapta, ÖSYM tarafından hazırlanarak Mayıs 2000 – Kasım 2008 yılları arasında uygulanan 18 sınavla birlikte bu sınavların ayrıntılı çözümleri de yer almaktadır.
Kitabımızda, adaylar 2007 yılı sorularına kadar 80 sorudan oluşan Sözel Yetenek ve 80 sorudan oluşan Sayısal Yetenek bölümlerinden soru çözeceklerdir. ÖSYM’nin yapmış olduğu değişiklikten dolayı 2007 yılından itibaren olan sınavlarda adaylar, 80 Sayısal Yetenek bölümünü 40 soru Sayısal-1, 40 soru Sayısal-2 olmak üzere iki bölümde çözeceklerdir.

     Bugün piyasada, geçmiş yıllarda uygulanmış ALES sınavlarını ve çözümlerini içeren pek çok kitap bulunmaktadır. Elinizdeki ALES TAMAMI ÇÖZÜMLÜ ÇIKMIŞ SORULAR kitabı çeşitli yönleriyle diğer kitaplardan ayrılmaktadır.

Diğer kitaplarda okuyucular testteki bir soruyu çözdükten sonra bu sorunun çözümü için sayfalar sonrasında yer alan cevaba ve o soruya ait çözüme ulaşmaktadırlar. Kitabımızın en belirgin özelliği, etkin kullanılmasına katkı sağlayacağına inandığımız soru, cevap ve ayrıntılı çözümlerin aynı sayfada yer almasıdır. Bu şekilde okuyucunun soru, cevap ve ayrıntılı çözümler arasındaki gidiş-gelişleri ortadan kaldırılmıştır.
Adaylara; sınav sorularını çözerken kitabımızla birlikte verilecek olan kitap ayracını kullanarak sayfanın sağ sütununu kapatıp soruları çözmeleri tavsiye edilmektedir.
         ALES TAMAMI ÇÖZÜMLÜ ÇIKMIŞ SORULAR kitabının diğer bir özelliği ise Sözel Yetenek ve Sayısal Yetenek testlerindeki soruların çözümlerinde okuyucuların ihtiyaç duydukları bilgiler ile bazı soruların kısa yoldan çözümlerini içeren bilgilerin anahtar kutularla desteklenmiş olmasıdır. Böylece okuyucunun bahsi geçen sorular için kullanılan bilgiye dikkat etmesi ve bu bilgileri aklında tutması sağlanmıştır. Her sınavda bilgiler okuyucuya geribildirim olarak yeniden verilebilmektedir.

ALES TAMAMI ÇÖZÜMLÜ ÇIKMIŞ SORULAR kitabının dizgi aşamasında bizlere fikir veren, soruların ve ayrıntılı çözümlerin yazılmasında sabır ve titizlik gösteren Sn. İbrahim YIKILMAZ’a teşekkürlerimizi sunarız.

Pelikan Yayınları olarak kitabımızın, ALES sınavına girecek olan adaylara sınava hazırlanma aşamasında yardımcı olacağını umuyor ve adayların bu kitaptan alacakları desteği özgüvenleriyle birleştirerek istedikleri başarıya ulaşacaklarına inanıyoruz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963