scorecardresearch.com Pegem ALES Tamamı Çözümlü 10 Deneme [Sözel] (2013) ve Tüm Ales Kitapları Radikal Kitap'ta!
Pegem ALES Tamamı Çözümlü 10 Deneme [Sözel] (2013)

Pegem ALES Tamamı Çözümlü 10 Deneme [Sözel] (2013)

Yazar : Komisyon

Yayınevi : PEGEM AKADEMİ

Tür : Ales

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Pegem Akademi, 24 yıllık deneyimiyle, ALES (eski adıyla LES) uygulanmaya başladığından beri tüm öğrenci ve öğretmenlerin öncelikli kaynaklarını sunan kurum olmanın verdiği sorumluluğu taşımakla birlikte, yine çok özenle hazırlanmış bir yayınını da sizlere sunmanın mutluluğunu yaşıyor.

Büyük bir gayret ile hazırlanan bu denemeler, size en üst düzeyde fayda sağlayacak ve ALESte sizi başarıya ulaştıracaktır.

Denemelerde yer alan sorularla ilgili öğrenmek istediğiniz herhangi bir şey olur ise pegem@pegem.net adresine e-posta göndermeniz yeterli olacaktır. Sorunuz en kısa sürede yazarlarımız tarafından mutlaka cevaplandırılacaktır. Yayının hazırlanmasında emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkürü bir borç biliriz.

ALES HAKKINDA PRATİK VE YARARLI BİLGİLER

ALES, öğrencinin çeşitli konulardaki bilgisini ölçen bir sınav değildir. ALES, öğrencinin akıl yürütme, yorumlama, çıkarım ve hatta okuma hızını ölçen bir sınavdır. Bu yetilerin büyük bir kısmını da kişinin ilköğretimden bugüne kadar getirdiği birikimler oluşturur.

Dolayısıyla öğrencinin bu sınava hazırlanırken kullanabileceği kaynaklar sınırlıdır. Sınav formatına uygun, öğrencinin yorum gücünü artıracak şekilde tasarlanmış deneme sınavları da bu süreçte öğrencilerin en önemli kaynaklarından biridir. Öğrenci, karşılaşacağı düzeyde deneme sınavlarıyla hem kendi durumunu daha yakından görebilecek hem de okuma-yorumlama becerisini hızlandıracaktır.

Bu deneme sınavındaki soru kökleri, ALESin önceki yıllarda çıkmış soru kökleri, ünite dağılımları ve içerikleri dikkate alınarak oluşturulmuş ve sınava tam uygunluk esas alınmıştır.

Ayrıca soru çözümlerinin de sadece bir soru çözümü değil, öğreten ve tekrarlayan birer konu anlatımı olmasına özen gösterilmiştir.

ALES nedir?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES);

• Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda,

• Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,

• Yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları veren, yılda iki kez, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapılan bir sınavdır.

ALESe kimler başvurabilir?

ALESe, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ve denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.

ALES puanı nerelerde kullanılmaktadır?

Bütün yükseköğretim kurumları lisansüstü programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde ALES sonuçlarını kullanmaktadır.

Bazı kamu kurum ve kuruluşları, yurt dışında lisansüstü öğrenim görecek öğrencilere burs verirken ALES sonuçlarından yararlanmaktadır.

Yurt dışında eğitim almak için ALES gerekli midir?

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla, lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de ALES sonuçları kullanılmaktadır. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur.

ALESin kapsamı nedir?

Sınavda uygulanacak testin sayısal bölümünde 50şer sorudan oluşan iki test (Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri); sözel bölümünde ise 50şer sorudan oluşan iki test (Sözel-1 ve Sözel-2 Testleri) yer alacaktır. Bütün adaylar toplamda 150 soru cevaplayacaklardır. Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır. Sayısal-2 Testindeki soruların, Sayısal-1 Testindeki sorulara göre daha ileri düzey sorular olması planlanmaktadır. Sözel Testleri ise, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır. Her bir testteki sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.

Sınav süresi ne kadar?

Sınavda sayısal ve sözel bölümden oluşan bir test uygulanmaktadır. Sınav saat 09.30da başlamakta olup cevaplama süresi 180 dakika (3 saat)dır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963