scorecardresearch.com Ales - Sözel Yetenek ve Tüm Ales Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ales - Sözel Yetenek

Ales - Sözel Yetenek

Yazar : Prof. Dr. Şerif Aktaş

Sayfa Sayısı : 296

Yayınevi : ALP YAYINLARI

Tür : Ales

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Sınavlar,bilgi ve beceri alanlarında kişilerin yeterlik düzeyini ölçmek için kullanılan araçlardır. Bunların bazıları kişilerin önceden belirlenen bir düzeye ulaşıp ulaşmadıklarını belirler. Okullarda yapılan bitirme sınavları böyledir Bazıları dada seçme sınavıdır. Seçme sınavları,sınava girecek adaylar arasında daha iyi ve üstün olanları belirlemek üzere düzenlenir. Bu sınavlardan birisi olana ALES sınavı da aynı alanda yeterli olanlara arasında bilgi ve beceri bakımından daha iyi olanları seçmek amacıyla düzenlenmiştir.

Bu kitapta, sayısal ve sözel bölümlerden oluşan ALES sınavında, adayların sözü edilen alanlardaki genel bilgisini zenginleştirmek, bu bilgiyi kavrama ve kullanıma dönüştürme yeteneklerini geliştirmek amaçlanmıştır. Bu düşünceyle Türkçe alanlarında bilinmesi gereken hususlar ayrıntılara yer verilmeden hatırlatılmış; düzenlenen sorularla öğrencilerin anlama ve yorumlama yoluyla sonuca ulaşma yetenekleri geliştirilmek istenmiştir
Elinizdeki bu kitap bilgi edinme yasasına göre elde edilen 22 Nisan 2007 de yapılan gerçek sınav soruları ışığında hazırlanmıştır. Adayların kendilerini hazırlamaları ve sınav esnasında karşılaşabilecekleri soruların benzerleri ile ufuklarını genişletmeleri arzulanmıştır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963