scorecardresearch.com Küçükler İçin Büyüklere - Çocuk Ve Ergen Ruh Sağlığı ve Tüm Aile Sağlığı Kitapları Radikal Kitap'ta!
Küçükler İçin Büyüklere - Çocuk Ve Ergen Ruh Sağlığı

Küçükler İçin Büyüklere - Çocuk Ve Ergen Ruh Sağlığı

Yazar : Yaşar Kuzucu

Yayınevi : NOBEL YAYIN EVİ

Tür : Aile Sağlığı

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Biz yetişkinlerin kişisel-kimliğini, kişiliğini etkileyen en önemli psiko-sosyal etmenler çoğunlukla çocukluğumuzla bağlantılı olaylar ve kişilerdir. Rüyalarımızda bile sıklıkla çocukluk heveslerimizle, kaygılarımızla ve hatta çocukluğumuzun geçtiği evle karşılaşır, çoğumuz ilkokul öğretmenimizin adını ömrümüzün sonuna kadar unutmayız. Çocukluk anılarımız, yaşamın herhangi bir anında işimizde, aşımızda ya da eğlencemizde belleğimizin tozlu raflarından önümüze geliverir; yanına bir duyguyu da katarak. Anımız, ana-babamızın kavgası veya öğretmenin paylaması ile burukluk ya da "Bunu nasıl başardın? Aferin sana." cümlesi ile kıvanç duygusu ile harmanlanması yönünde el feneri özelliğindeki bu kitabı hazırlamış. Tüm çocuklar adına bir anne, bir öğretmen ve bir uzman olarak teşekkür ediyorum.
Doç. Dr. Emine Gül KapçıAnkara Üniversitesi
Kuzucu''nun "Küçükler İçin Büyüklere" isimli kitabı, yıllar boyu bu alanda çalışmış birisi olarak kazandığı deneyimleri akademik bir kavrayışın incelikleriyle yoğurması dolayısıyla hem alanda çalışan psikolojik danışmanlara ve öğretmenlere hem de çocuklarında neler olup bittiğini anlamaya çalışan ebeveynlere oldukça önemli bir kaynak niteliğindedir. Özellikle ülkemizde gittikçe artmaya başlayan ve birer "reçete" niteliğinde hazırlanan popülerleşmiş ve tüketim toplumunun ihtiyaçlarına göre hazırlanmış "kitapların" yanında söz konusu kaynak ciddi bir alternatif oluşturmaktadır. Çocuklarla "birlikte olmayı" yaşamının bir parçası olarak kabullenmiş herkes için problem alnlarındaki bilimsel bilgi birikimini bir araya getirerek sunması ve de bunların birer uzantısı olan tavsiyeleri titizlikle belirlemesi açısından kitabın birçok kişinin ihtiyacına cevap vereceği kesindir. Bu nedenle, uzun zaman süren ciddi bir çalışma sürecinin ve gerçek bir çabanın ürünü olan bu kaynağın, Türkiye''de önemli bir açığı kapatacağına şüphem yoktur.
Yad. Doç. Dr. Ömer Faruk Şimşekİzmir Ekonomi Üniversitesi
Küçükler İçin Büyüklere ile ilk karşılaştığımda en çok isminden etkilenmiştim. Günlük dilden seçilmiş iki kavram küçükler ve büyükler, profesyonel ve uzman yaklaşımla ancak bu kadar bütünleşebilirdi. Genelde sorun olarak adlandırılan ancak normal gelişimin bir gereği hemen hepimizin karşısına çıkan pek çok konu başlığı titizlikle seçilmişti. Bir uygulamacı olarak alanda çalışırken gerek ailelerin gerek büyüklerin bu konuları ne zaman sorun olarak algılayacaklarını bilemediklerini, bu nedenle uygun yaklaşımı sergileyemediklerini gözlemledim. Bu noktada, "Küçükler İçin Büyüklere" gerçek anlamda yol göstericiydi. Üstelik yıllardır savunduğumuz ekip çalışmasını ön planda tutuyordu. Aile, öğrenci, öğretmen ve uzman bütünlüğü sağlanmış, rehberlikte önemli gördüğümüz yönlendirme göz ardı edilmemişti. Sağlıklı bireylerin toplumda sayıca artması, ancak sağlıklı yaklaşımların sunulmasıyla gerçekleşir. Bilinçli büyükler sorunsuz küçükler demekse, hepimiz kitaplığımıza bize bu konuda destek olabilecek bir hediye alalım. Meslektaşıma bu güzel çalışma için teşekkürler.
Psikolojik Danışman Ayşe GüngeçKastamonu Rehberlik ve Araştırma Merkezi

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963